statystyki

PIT 2009: Ulga przepada, gdy dochody dziecka przekroczyły 3089 zł

autor: Magdalena Majkowska15.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.01.2010, 12:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Jeżeli dochody dziecka pełnoletniego, uzyskane w 2009 roku, przekroczyły 3089 zł, rodzic traci prawo do ulgi prorodzinnej, bez względu na to, w jakim momencie roku limit dochodów został przekroczony.

reklama


reklama


Odliczając w zeznaniach podatkowych ulgę prorodzinną na pełnoletnie dzieci, trzeba pamiętać o kilku istotnych ograniczeniach. Dzieci takie objęte są ulgą do ukończenia 25 lat, pod warunkiem że się uczą. Jeżeli kryteria te były spełniane tylko przez część roku, ulgę nalicza się proporcjonalnie w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc, w którym wystąpiły warunki do objęcia odliczeniem. Jednak, aby ulga na dziecko przysługiwała, musi ono spełnić dodatkowy warunek – nieuzyskania w roku podatkowym dochodów przekraczających określony limit. W rozliczeniu za 2009 rok wynosi on 3089 zł. Na dziecko, które w ubiegłym roku uzyskało dochody przewyższające 3089 zł, ulga się nie należy, nawet jeśli spełniało ono inne warunki do objęcia odliczeniem, tzn. kryterium wieku i nauki. Nie ma przy tym znaczenia, w którym momencie roku podatkowego limit dochodów został przekroczony. Jest to bowiem kwota przysługująca na cały rok podatkowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Bary(2010-01-30 16:07) Odpowiedz 00

    Jeżeli jest to umowa-zlecenie to patrz na rubrykę 58 w PIT 11 ( otrzymał od pracodawcy ).Jest to dochód tzn.przychód minus koszty uzyskania.Brutto 3329 minus k.uz. 665,80 = 2.663,20 więc ulga na syna będzie przysługiwała.Ja to tak rozumiem

  • aga(2010-01-29 18:31) Odpowiedz 00

    Mój syn zarobil w 2009 roku 2850 netto, co daje około 3329 brutto -praca na umowę zlecenie.Czy kwota 3089 to ma być dochód netto czy brutto? Mogę odliczyć na niego ulgę?

  • renata(2010-02-04 14:23) Odpowiedz 00

    Dochód dziecka jest brany pod uwage czy przychód za 2009r,. bo to duża różnica

  • Piotr159123(2010-02-09 16:09) Odpowiedz 00

    Witam, co z dziecmi, ktorzy prcowali za granicą i osiągneli dochod powyzej 3000tys?. Czy na dla nich nie można odliczenia? Czy zna ktos odpowiedz?

  • AGA(2010-02-25 13:22) Odpowiedz 00

    Syn uzyskał dochód za 2009 r w wysokości 3008 zł.Ma 24 lata. Naukę podjął w wrześniu 2009r czy ulga w takim przypadku należy się za cały rok czy tylko za miesiące nauki tj.wrzesień,październik, listopad,grudzień.Proszę o odpowiedź.

  • Mariusz(2010-02-23 12:20) Odpowiedz 00

    Córka jest studentką, ma 21 lat i uzyskała 2 rodzaje dochodów z różnych
    miejsc pracy:
    - PIT-11 rubryka 38 - 2.488,64 zł (Ulga nie przepada, gdy dochody dziecka nie przekroczyły 3089 zł)
    - PIT-11 rubryka 58 - 1.448,40 zł (Nie obejmuje on zatem m.in. dochodów z drobnych umów o dzieło czy zlecenia do (200 zł miesięcznie), które od 2009 roku opodatkowane są 18-proc. zryczałtowanym PIT)
    Czy mogę odliczyć ulgę na nią?
    Czy w przypadku możliwości odpisania ulgi córka musi wypełniać PIT-36?

  • stefa(2010-01-29 09:07) Odpowiedz 00

    Do antyprawnika ! Źle kumasz.Niemal wszyscy rodzice przelewają na konto
    swoim dzieciom-studentom środki na utrzymanie.W całym roku jest tego więcej
    niż 3200.

  • kell(2010-01-20 09:40) Odpowiedz 00

    Dochód. Czyli przychód minus koszty. Nie patrzymy na odliczenia składek społecznych

  • Gazeto -pisz rzetelnie albo nie bredź(2010-01-15 07:34) Odpowiedz 00

    Gazeto -pisz rzetelnie albo nie bredź --w tym rzecz,ze z godnie z Ustawą po nowelizacji (Listopada 2008) o PIT art 6 ust 4 " jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów nie podlegających opodatkowaniu wydanej na podstawie znowelizowanego art 27f pkt 1 ustęp 6 w brzmieniu znowelizowanym " przepisy ust 1-5 stosuje sie odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci o których mowa w art 6 ust 4 pkt 2 - dziecko ma osiagnąć dochód nie opodatkowany !! czyli w przypadku pracowników ( dorosłych dzieci) jeżeli są zatrudnione na umowę o pracę -dochód po odliczeniu także składek na ubezpieczenie społeczne o ile wówczas tak wyliczonego nie przekraczają minimalnego dochodu. Czym innym jest dochód dziecka z pracy na umowę o prace a czym innym dochód naprzykład ze sprzedaży papierów wartościowych !

  • antyprawnik(2010-01-15 10:04) Odpowiedz 00

    I tu pojawia się problem, student 20lat po skomplikowanej operacji kolana (naturalna wada) ma czasową niepełnosprawność, z uczelni dostaje (zapomogę)stypendium socjalne + pomoc, jeżeli wartość pomocy przekroczy próg (3089zl) to można wliczyć ulgę prorodzinną czy nie? Jak zakwalifikować stypendia, liczą się do dochodu? Może ktoś wie?

  • M(2010-01-15 14:34) Odpowiedz 00

    z tego co wiem stypendia naukowe się nie wliczają, stypendia socjalne raczej też nie

  • antyprawnik(2010-01-15 16:06) Odpowiedz 00

    W naszym kraju to trzeba uważać aby US nie okradł obywatela, niepełnosprawny student musi mieć konto by uczelnia mu przelewała stypendia, więc gdy dziadek studenta wpłaci mu na konto 3200zl by ten dojeżdżał na rehabilitację, to US zabierze rodzicom ulgę prorodzinną; dobrze kumam?

  • kell(2010-01-20 09:35) Odpowiedz 00

    o mój kochany. to nie jest tak jak myślisz.

  • tycik(2010-01-15 21:15) Odpowiedz 00

    W przepisie jest mowa o dochodzie.
    Dlaczego dziadek nie da wnukowi np. darowizny? I tak przelewa na konto.

  • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(2010-01-15 08:01) Odpowiedz 00

    jeżeli są zatrudnione na umowę o pracę -dochód po odliczeniu także składek na ubezpieczenie społeczne o ile wówczas tak wyliczonego nie przekraczają minimalnego dochodu

    Ustawa po nowelizacji (Listopada 2008) o PIT art 6 ust 4