statystyki

Czy zakończenie nauki pozbawia ulgi prorodzinnej

autor: Magdalena Majkowska11.01.2010, 11:05; Aktualizacja: 11.01.2010, 11:06

Syn podatniczki w 2009 roku ukończył 18 lat i nie uczył się w szkole. Czy i w jaki sposób matka może odliczyć ulgę prorodzinną na syna?

Reklama


Reklama


Grażyna Nelip

doradca podatkowy w spółce doradztwa podatkowego Księgowość Podatki Doradztwo Tax-Net

Podatnik ma prawo odliczyć ulgę prorodzinną na każde małoletnie dziecko, jak i na dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, oraz na dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach (które nie uzyskały dochodów powyżej 3089 zł). Począwszy od 1 stycznia 2009 r. zmieniono zasady korzystania z ulgi prorodzinnej oraz jej wysokość. Obecnie nie określa się rocznej wysokości ulgi, ale kwoty przysługującego odliczenia określone są miesięcznie. Odliczenie w wysokości 92,67 zł przysługuje za każdy miesiąc, w którym występowały przesłanki uprawniające do skorzystania z ulgi. Uznać należy, że nie musi to być pełen miesiąc spełniania przesłanek do ulgi. Zatem w przypadku ukończenia przez dziecko w danym miesiącu 18 lat i nieuczęszczania do szkoły prawo do ulgi od następnego miesiąca już nie przysługuje.

Warto wskazać, że na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest zobowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że przepisy nie uzależniają możliwości korzystania z ulgi na wychowanie dzieci od posiadania jakichkolwiek zaświadczeń, np. potwierdzeń kontynuowania nauki przez dziecko między 18 a 25 rokiem życia. Prawo do ulgi na dziecko rodzice zobowiązani będą udokumentować dopiero w razie wystąpienia z taką prośbą przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej. Nie ma potrzeby, aby rodzic, w celu skorzystania z pełnej kwoty ulgi prorodzinnej posiadał wystawiony przez szkołę dokument potwierdzający kontynuowanie nauki przez pełnoletnie dziecko. Przedstawienie takiego dokumentu może być konieczne dopiero z ewentualnym wystąpieniem z taką prośbą przez urząd skarbowy.

Podstawa prawna

Art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • mama(2012-04-25 17:33) Odpowiedz 10

    Czy jeżeli syn nie przysytąpił do matury to również odliczam 8 miesięcy ulgi prorodzinnej?

  • ojciec(2014-03-18 20:22) Odpowiedz 00

    Syn w 2013r. osiągnął dochód w wysokości ok. 12.000 zł z tytułu stypendium sportowego, oraz umowy o dzieło po ok.1.000 zł za każdy miesiąc. Uczęszcza do szkoły średniej, 5 maja 2013r. ukończył 18 lat. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej za 5 miesięcy, do uzyskania pełnoletności przez syna mimo przekroczenia limitu 3.089 zł ?

  • Mika(2010-01-12 08:17) Odpowiedz 00

    Według mnie tak, ponieważ jesli dalej uczy sie od września to lipiec i sierpień są nadal miesiącami "szkolnymi". Zupełnie inaczej byłoby gdyby skończyła nauke w czerwcu a zaczęła dopiero od stycznia nastepnego roku.Wtedy liczyłoby sie tylko do ukończenia 18 lat, a w następnym roku mama mogłaby odliczać już od stycznia.Tak sądzę.

  • Maciek(2010-01-11 13:43) Odpowiedz 00

    ok. Moja kuzynka skończyła 18 lat w czerwcu. Naukę rozpoczyna w we wrześniu. Więc co z miesiącami lipiec i sierpień? Czy jej mama może te dwa miesiące wliczyc do ulgi czy nie?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • kamil(2010-01-22 08:49) Odpowiedz 00

    a co w przypadku gdy uczył się do maja zdał maturę a we wrześniu miał egzaminy na studia ale nie zdał tych egzaminów.można powiedzieć ,że uczył sie do egzaminów co w takim przypadku

  • kamil(2010-01-22 09:16) Odpowiedz 00

    już wiem można odliczyć ulge do września ponieważ bedzie miał podbita legitymacje szkolna do wrzesnia a na podstawie tego sprawdza sie

  • mama(2010-02-15 17:33) Odpowiedz 00

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie ulgi prorodzinnej
    Chciałam zapytać czy moją córkę obejmuje ulga na dzieci.
    Ma 21, na dzień dzisiejszy cały czas się uczy, nie pracuje(studiuje zaocznie)
    Po skończonym liceum, uczyła się rok w szkole policealnej na przełomie 2008/2009r. (szkoła była płatna).
    Za odpowiedź dziękuję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama