statystyki

Bank wystawi PIT-8C po umorzeniu kredytu

autor: Opracowała Ewa Konderak31.12.2009, 03:00

Jeśli bank umorzy podatnikowi kredyt, będzie musiał wystawić informację PIT-8C o uzyskanych przez kredytobiorcę z tego tytułu przychodach.

Reklama


Reklama


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, jak należy rozliczyć umorzenie przez bank osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej części kredytu, części naliczonych odsetek i części kosztów związanych z windykacją (np. opłat sądowych, opłat komorniczych, kosztów wezwań do zapłaty, kosztów zastępstwa procesowego).

Według Izby, umorzenie kredytu lub jego części, bez względu na jego wysokość, a także odsetek, których termin płatności upłynął, oraz odsetek karnych, których obowiązek płatności jednoznacznie wynika z umowy kredytowej, stanowić będzie dla kredytobiorcy przychód z innych źródeł. Natomiast umorzenie lub zmiana odsetek, których termin płatności nie upłynął, a także odsetek karnych, obowiązek zapłaty których nie wynika wprost z umowy kredytowej, pozostaje dla wierzyciela obojętne podatkowo. Podobnie będzie w przypadku umorzenia dłużnikowi kosztów związanych z windykacją.

Na banku jako płatniku spoczywać będzie obowiązek wystawienia PIT-8C o uzyskanym przychodzie z innych źródeł. Obowiązek taki nie wystąpi w odniesieniu do umorzonych odsetek należnych, ale niewymagalnych oraz odsetek karnych, obowiązek naliczania których nie wynika wprost z umowy kredytowej, a stanowi jednostronne uprawnienie wierzyciela.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 grudnia 2009 r. (nr IPPB1/415-731/09-4/AG).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • George(2013-01-10 13:12) Odpowiedz 00

  Można się umówić, że koń to krowa i na odwrót. Można też się umówić, że definicje przychodu w rozumieniu organów skarbowych mają sens i są mądre. Ja jednak twierdzę, że taka definicja przeczy zasadom logicznego myślenia. Nie można na przykład mieć dochodu jak niczego się nie dostało. Wróćmy do normalności!

 • Szok!(2009-12-31 13:27) Odpowiedz 00

  Co to jest..."umorzonych odsetek należnych, ale niewymagalnych" ? Piszcie ludzie po polsku! Może ktoś ten fragment wyjaśnic, czyli przetlumaczyc na język polski,by można było zrozumieć o co chodzi?

 • Yack(2010-01-01 19:01) Odpowiedz 00

  do ad. 1. Takie odsetki powstają w sytuacji spłat kredytu w ratach anuitetowych (w takiej samej wysokości). Przy spłacie I raty spłacam część odsetek należnych, a pozostała kwota jako należna, ale niewymagalna zostanie spłacona z przy kolejnych ratach

 • Do p."Yack":(2010-01-01 19:52) Odpowiedz 00

  Bardzo dziękuję za odp. ale jeszcze nie wiem do końca kiedy właściwie potrzebny jest Pit-8C z banku a kiedy nie? Czy to chodzi o umorzenie kredytu lub odsetek, gdy sprawa juz była w sądzie? Pozdrawiam,życząc wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

 • JAK(2011-03-07 15:29) Odpowiedz 00

  PO.ROZLICZENIU.PITU.BEDZIE.JAKAS.DOPŁATA.DO.URZEDU.SKARBOWEGO.

 • asx(2012-11-19 10:11) Odpowiedz 02

  Ludzie, przestrzegam przez umorzeniem przez Bank kredytów pożyczek, bo radość ze zwolnienia ze spłacania będzie krótka, jak wam przyjdzie po pół roku do zapłacenia podatek to do końca życia się nie pozbieracie.
  Przykład
  Nie zapłacisz kilku rat w Banku , bank np po pół roku wystawia mieszkanie na sprzedaż, sprzedaję np. za 50% (wartość 400 tys. zł zlicytuje za 200 tys zł)i resztę umarza czyli 200 tys zł. Bank wystawia PIT8C na kwotę 200 tys zł, od tego jest np 32 procent podatku czyli 64 000 zł. i to musisz zapłacić do końca kwietnia po roku podatkowym w którym było umorzenie. Czyli nagle musisz znaleźć pieniądze na podatek w w sytuacji kiedy nie masz na ratę kredytu np. 1 500 zł i jej nie płacisz od dłuższego czasu. To do jasnej k...y nędzy jak ktoś kto nie ma ma mieć kasę na podatek??? POLSKA TO DZIKI KRAJ, BARDZO DZIKI

 • niezadowolony(2016-03-15 14:00) Odpowiedz 00

  takivh mamy madrych prawnikow doradcow Swetrów i innych KOD owcow ktorzy bronia wolnosci i panstwa prawa .Pytam sie jakiego panstwa PRAWA !! Czlowiek nie ma na splate kredytu zaciagnalem porzyczke zeby restrukturyzowac kredyt i co ? Kochane panstwo mnie rozwala kazac zaplacic podatek od umorzonego kredytu . No w dupie mam takie panstwo pana petru i wszystkich tych goracych oredownikow tego niby sprawiedliwego Panstwa . Oni głownie bronia swoich koryt i przywilejów

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama