statystyki

Ulga prorodzinna tylko za miesiące nauki dziecka

autor: Magdalena Majkowska28.12.2009, 03:00; Aktualizacja: 28.12.2009, 09:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Jeżeli w 2009 roku dziecko ukończyło 25 lat albo zakończyło lub przerwało naukę, ulgę prorodzinną odlicza się tylko za miesiące, w których spełniało warunki do odliczenia.

Ulga prorodzinna w rozliczeniu za 2009 rok obejmuje również dzieci do ukończenia 25 lat, pod warunkiem że się uczą (i nie przekroczyły dopuszczalnego limitu dochodów). W odróżnieniu od lat poprzednich ulgę na takie dzieci można odliczyć tylko za miesiące, w których spełniały warunek wieku i pobierania nauki. Przysługuje ona za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego lub rodziny zastępczej.

Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP, wyjaśnia, że mechanizm ten stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, w związku z wykonywaniem ciążącego na tych podatnikach obowiązku alimentacyjnego.

– Ulga przysługuje za każdy miesiąc, w którym podatnik utrzymywał pełnoletnie dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, pod warunkiem że dziecko się uczy – mówi Anna Misiak.

Wypełnianie warunków

Miesięczna kwota ulgi prorodzinnej wynosi 92,67 zł, co daje 1112,04 zł za cały rok.

– Odliczenie za cały rok nie będzie przysługiwało, gdy dziecko w trakcie roku podatkowego ukończyło 25 lat lub stało się pełnoletnie i nie kontynuuje nauki, lub w trakcie roku podatkowego ją przerwało – stwierdza Joanna Michalska, ekspert podatkowy w KPMG.

Zdaniem Anny Misiak, podatnicy mogą mieć wątpliwość, do którego miesiąca mogą dokonać odliczenia, gdyż przepisy nie regulują wprost kwestii zaprzestania odliczenia w związku z ukończeniem przez dziecko 25 lat lub nauki w szkole. Taka regulacja jest przewidziana dla innych sytuacjach, tj. gdy dziecko objęte ulgą wstępuje w związek małżeński lub jest umieszczane w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Wówczas ulga nie przysługuje od miesiąca, w którym nastąpiło to zdarzenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 6

 • 1: Aby właściwie spożytkować pieniądze. z IP: 89.79.116.* (2009-12-28 11:49)

  Po 18-ym roku życia należy wymagać od świadczeniobiorcy efektów w procesie edukacji.
  Jest wiele przypadków uczęszczania na studia /co roku na inne/, tylko po to żeby wyłudzać pieniądze.
  PŁACIĆ ZA EFEKTY, A NIE ZA ZAPISANIE SIĘ!!!

 • 2: Uwaga -pouczenie z IP: 84.234.1.* (2009-12-28 12:07)

  Górny limit zarobków dziecka stanowi dochód po odliczeniach
  Dochód pełnoletniego dziecka, który nie pozbawia rodziców ulgi prorodzinnej, ustala się po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów oraz odliczeń od dochodu.- poczytajcie nowelizacje przepisów z listopada 2008r.

 • 3: ociecprać z IP: 85.198.244.* (2010-02-08 15:33)

  Czas chyba najwyższy, by Ministerstwo Finansów doprecyzowało niejasne przepisy prawa podatkowego w zakresie warunków tzw. ulgi prorodzinnej w aspekcie określenia jednoznacznych kryteriów jej obowiązywania.Brak precyzyjnych sformułowań przepisów naraża podatników na popełnianie pomyłek podczas rozliczania podatku dochodowego za 2009 rok, tym samym na konsekwencje administracyjno-prawno-karne stosowania. Co, bowiem oznacza termin, " pod warunkiem ,że się uczą", jako kryterium uprawnienia do zastosowania ulgi, czy chodzi ustawodawcy o fakt odrabiania lekcji przez ucznia,uczęszczania na lekcje w szkole itp.Czy chodzi ustawodawcy o zdarzenie jako fakt , czy może o czas-okres tego zdarzenia ? Informacje podawane przez służby podlegające Ministrowi Finansów są niejednoznaczne ,a często sprzeczne.Eksperci Krajowej Informacji Podatkowej uważają, iż warunkiem zakończenia nauki jest utrata ważności legitymacji szkolnej lub studenckiej,czemu stanowczo zaprzeczają służby zatrudnione w Urzędzie Skarbowym,sytuując ten warunek w zupełnie innym czasie.
  Jak jest faktycznie nie wiadomo. Czy kiedyś się dowiemy, jak ma być? Też nie wiadomo?!

 • 4: Staszek z IP: 81.219.220.* (2010-02-23 19:28)

  W instrukcji nie ma nic na temat dzieci które były na utrzymaniu rodzica przez np 8 miesięcy bo się uczyły a póżniej podjęły pracę .Jest tylko wzmianka na temat dzieci uczących się i pracujących ,które nie osiągnęły dochodów objętych opodatkowaniem .Czy na takie dziecko ,które przez 8 miesięcy były na utrzymaniu rodzica przysługuje ulga bez względu na to ile ono zarobiło za 4 miesiące do końca roku podatkowego ?Instrukcja do załącznika PIT 0 strasznie jakaś zawiła i mało wyjaśnia na ten temat .Pomóżcie

 • 5: Jurek z IP: 109.196.50.* (2010-03-05 14:08)

  Dziecko ukończyło szkołę średnią w czerwcu 2009 r. Czy ulgę należy liczyć do wrzxeśnia.Następnie od wrzesnia podjeło naukę w systemie zaocznym.Czy nzleży się ulga za cały rok.

 • 6: Ania z IP: 77.252.38.* (2010-12-29 08:50)

  Mam ten sam problem co Staszek. Córka zdała egzamin dyplomowy w lipcu. Do tego czasu nie pracowała.Od sierpnia podjęła pracęi oczywiście na jej szczęście zarabia więcej niż minimalne wynagrodzenie. Czy do lipca mam prawo do ulgi na nią.Nigdzie nie ma wzmianki na ten temat.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy