statystyki

VAT: informacje podsumowujące będą składane co miesiąc

autor: Tomasz Stankiewicz12.10.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.10.2009, 12:17

Od 1 stycznia 2010 r. zmodyfikowane zostaną zasady składania informacji podsumowujących dla celów VAT. Informacje te będą m.in. składane miesięcznie.

Reklama


Reklama


Zmiany w zakresie informacji podsumowujących składanych dla celów VAT przewiduje ostatnio uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT, która ma wprowadzić do polskiego prawa tzw. pakiet VAT wynikający z dyrektyw.

Raportowanie transakcji

Zmieni się zakres transakcji objętych obowiązkiem raportowania w informacjach podsumowujących. Obecnie raportowaniu podlegają wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (WDT), wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (WNT) oraz dostawy towarów w ramach tzw. transakcji trójstronnych, czyli zasadniczo transakcje obejmujące przemieszczenia towarów pomiędzy Polską i innymi krajami UE. Od początku stycznia 2010 r. obowiązek ten rozszerzony zostanie na przypadki świadczenia usług przez polskich podatników na rzecz kontrahentów z innych krajów UE, jeżeli VAT z tytułu takich transakcji jest rozliczany przez zagranicznego nabywcę usługi (ang. reverse charge mechanism).

Tym samym, dla celów właściwego wypełniania informacji podsumowujących polski podatnik VAT powinien potrafić zidentyfikować i wyodrębnić (np. w postaci osobnego rejestru VAT) przypadki sprzedaży usług, z tytułu których VAT rozliczany jest przez nabywcę usługi z innego kraju UE. Aby osiągnąć taki efekt, w praktyce konieczne może się okazać dokonanie zmian w używanym systemie finansowo-księgowym.

Nowe terminy

Zasadą ma być składanie informacji podsumowujących w odstępach miesięcznych, przy czym w niektórych przypadkach nadal możliwe będzie raportowanie za okresy kwartalne. Możliwość składania informacji podsumowujących za okresy kwartalne dotyczyć ma transakcji towarowych – poniżej określonych pułapów obrotu oraz świadczenia usług rozliczanych dla VAT przez nabywcę z innego kraju UE (bez limitu obrotu).

Informacje podsumowujące mają być składane w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą (a w przypadku rozliczeń kwartalnych – do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału). Takie skrócenie terminu na złożenie informacji w formie papierowej o 10 dni w stosunku do terminu składania deklaracji VAT-7, w praktyce spowodować może znaczne zwiększenie skali składanych korekt. Ustawodawca przewidział jednak istotny wyjątek od tej zasady – w przypadku informacji podsumowujących składanych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, termin do ich złożenia wydłużony został do 25 dnia miesiąca następującego po raportowanym miesiącu (kwartale).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • dd(2009-10-12 08:49) Odpowiedz 00

  różne terminy dla składania tej samej informacji, to nierówne traktowanie podatników - sprzeczne z konstytucją !?

 • realista(2009-10-12 10:13) Odpowiedz 00

  no co za deb..e, do 15-go?? to tak jakby zmienili termin składania deklaracji VAT, bo przcież żeby prawidłowo sporządzić deklaracje VAT-UE należy zaksięgować wszystkie transakcje

 • skarbona(2009-10-12 17:15) Odpowiedz 00

  Z tego terminu pewnie ucieszą się księgowe. Już widzę ich radość i słowa podziękowania kierowane do ustawodawców. Jeszcze jakieś pomysły "racjonalizatorskie" Panie i Panowie?

 • maverick(2009-10-12 21:04) Odpowiedz 00

  proponuję żądać deklaracji w terminie trzech dni od dokonania transakcji mądrale

 • Księgowa(2009-10-13 09:56) Odpowiedz 00

  Gratuluję pomysłu z terminem na 15-tego. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli jest WNT a brak jest faktury zakupu z UE (popularny zakup z Chin, a odprawa celna w Nimeczech, przejazd do PL), to kurs przeliczeniowy faktury zagranicznej jest z 15 dnia miesiąca następnego (czytaj po. godz 12.00). W skrócie ujmując na 15 pracą księgowego będzie: poczekać do godz. 12.00 by poznać kurs, potem przeliczyć wszystkie "SADy" niemieckie, sprawdzić zapisy w rejestrach, sprawdzić VAT-UE i wyrobić się z nim na pocztę lub do US (w małych miejscowościach czynnych zwykle do godz. 16.00). Wszystko w 4 godziny. Hura !!!

 • Artur(2009-10-13 19:02) Odpowiedz 00

  zmuszają wszystkich do przejścia na wysyłkę elektroniczną albo składania korekt

 • nn(2009-12-11 21:41) Odpowiedz 00

  Z roku na rok coraz większe bagno!

 • emerytowany księgowy(2010-01-29 09:50) Odpowiedz 00

  Tak działa "przyjazne państwo"

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama