statystyki

Dojazd na zabiegi to 2280 zł z tytułu ulgi rehabilitacyjnej

07.08.2009, 03:00

Osoba niepełnosprawna, która własnym autem dojeżdża na zabiegi rehabilitacyjne, może w rocznym PIT odliczyć od swojego dochodu 2280 zł.

Reklama


Reklama


INTERPRETACJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, kiedy podatnik może od dochodu odliczyć wydatki poniesione na dojazd na zabiegi rehabilitacyjne.

W analizowanej sprawie podatniczka jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Posiada samochód osobowy (współwłasność małżeńska), którym dojeżdża na zabiegi rehabilitacyjne. Podatniczka chce odliczyć od dochodu wydatki związane z tym dojazdem w wysokości 2280 zł.

Według warszawskiej izby podatniczka ma do tego prawo. W ramach ulgi rehabilitacyjnej od dochodu w rocznym zeznaniu można odliczyć m.in. wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie to nie może przekroczyć w roku podatkowym 2280 zł.

Co istotne, 2280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona w PIT. Wydatki te muszą być jednak faktycznie poniesione. Wysokość odliczenia uzależniona jest bowiem od intensywności używania samochodu. Gdy podatnik na dojazdy wyda w ciągu roku np. 1 tys. zł, to tylko taką kwotę może odliczyć od dochodu.

Zatem, jeśli podatniczka ponosiła wydatki na dojazdy na rehabilitację, może wykazać je w rocznym zeznaniu PIT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 lipca 2009 r. (nr IPPB4-415-369/09-2/PJ).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Tulipan(2009-08-07 11:49) Odpowiedz 10

  Obliczcie mi proszę jak mam odliczyć ulgę 2280zł rocznie rehabilitacyjnego,
  jeżeli mój dochód miesięczny to 740zł.Ja nie porafię

 • czytelnik z mazowsza(2009-08-07 09:42) Odpowiedz 00

  streszczenie interpretacji zamieszczone na łamach gazety nie oddaje w pełni treści, dokonanej przez organ podatkowy, analizy przepisów. Otóż podkreślić należy, iż nie występuje ustawowy obowiązek dokumentowania poniesionych kosztów (brak obowiązku posiadania faktur, paragonów). Główną determinantą prawa do ulgi jest wynikający z racjonalnego punktu widzenia, obowiązek posiadania:
  - skierowania na zabiegi oraz moliwości udokumentowania częstotliwości ich odbywania. O ile zabiegu nie miały charakteru "incydentalnego", zakwestionowanie prawa do ulgi jest wątpliwe, z uwagi chociażby na fakt, iż ustawodawca w treści art. 26 ust. 7a pkt 14 updof przewidział ulgę z tytułu "używania samochodu osobowego" - tym samym jednym z licznych kosztów jaki jest ponoszony mogą być równie dobrze koszty tzw. amortyzacji samochodu (amortyzacji nie postrzeganej w kategoriach odpisów amortyzacyjnych w ramach prowadzonej działalności gospdoarczej).

 • pingl(2009-08-07 20:26) Odpowiedz 00

  Oczywiście fakt, iż w 80% ta ulga to lipa komentowany nie jest. Gdyby wszyscy wydawali na rehabilitację tyle co wykazują na każdym rogu zamiast lumpeksów były by gabinety rehabilitacyjne...

 • babcia(2009-08-10 14:52) Odpowiedz 00

  odp. do Tulipan Ulga 2280 zl jak pisze ustawodawca i czego zazdroszczą zdrowi to jest 18% podatkowy Twój i oblicz od 2280 zl 18% dostajesz Ty masz 410 zł na rok

 • babcia(2009-08-10 14:58) Odpowiedz 00

  odp. do Tulipan nie zabierzesz tej sumy 410 zł poniewaz nie masz tyle podatku!Placisz okol 390zl podatku i tyle możesz zabrac! zlodziejskiemu ustawodawcy!

 • inwalida(2009-09-07 20:41) Odpowiedz 00

  a ja dojeżdzam na zabiegi autobusem i nie mogęnic odliczyć natomiast bogaci mogąodliczac ryczałtowo samochód-wystarczy go tylko mieć .MNie natomaist nie stać na samochód a wogóle ulgi wszelkiego rodzaju są tylko dla bogatych a biednego niech niosąna plecach lub niech sięczołga

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama