statystyki

Chcesz odliczyć VAT, kup samochód z kratką do końca roku

10.07.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Resort finansów chce od 2010 roku odebrać na trzy lata odliczenie VAT od paliwa do aut. Od zakupu pojazdu osobowego będzie można odliczyć 60 proc. podatku, nie więcej niż 6 tys. zł. Zdaniem ekspertów takie rozwiązania są niedopuszczalne i wymierzone w podatników.

reklamareklama


ANALIZA

Już 1 stycznia 2010 r. podatnicy mają zostać pozbawieni prawa do odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych. Będą też ograniczenia przy odliczaniu podatku od zakupu aut osobowych. Odliczyć będzie można 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Oba rozwiązania, które znajdują się w najnowszej nowelizacji ustawy o VAT, mają obowiązywać tylko przez trzy lata. W 2013 roku Ministerstwo Finansów po raz kolejny ma pochylić się nad zmianą przepisów w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów to absurdalne pomysły, które chronią jedynie budżet państwa. Cenę za tę reformę zapłacą podatnicy.

Skutki wyroku ETS

Nowelizacja ustawy o VAT w zakresie odliczania podatku od zakupu samochodów oraz paliw jest koniecznością. Zmianę tę wymusza wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Magoora, który potwierdził, że obecne przepisy o VAT są sprzeczne z prawem unijnym. Organy podatkowe, większość sądów i niektórzy przedstawiciele doktryny uznają, że w tej sytuacji należy stosować przepisy uchylone, obowiązujące przed przystąpieniem Polski do Unii.

– Niestety, taki pogląd stanowi daleko idący kompromis z ideą państwa prawnego. Jedynym dobrym rozwiązaniem jest zmiana prawa – podkreśla Marek Bytof, doradca podatkowy, partner w kancelarii Taxways.

Pomysły rządowe

Druga strona medalu jest taka, że rząd gorączkowo poszukuje dodatkowych źródeł finansowania dziury budżetowej, co nie dziwi. Natomiast dziwi i niepokoi styl działania.

– Celem rządu jest co najmniej utrzymanie dogodnego budżetowo status quo. Aby ten cel zrealizować, musi znaleźć sposób na obejście wspomnianego wyroku ETS. Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie da się wciągnąć w grę nastawioną na psucie prawa – argumentuje Marek Bytof.

Ministerialny projekt nowelizacji ustawy o VAT rozróżnia odliczanie VAT od zakupu paliwa i od zakupu samochodów osobowych. Andrzej Pośniak, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna, podkreśla, że podstawowym skutkiem proponowanych rozwiązań jest pozbawienie możliwości odliczania VAT od paliwa przez okres trzyletni, co jest niekorzystnym rozwiązaniem dla podatników. Po wyroku ETS w sprawie Magoora można odliczać VAT w pełnej wysokości.

– Podobnie należy oceniać ograniczenie wysokości odliczenia podatku naliczonego od zakupu nowych samochodów osobowych. Niewątpliwie byłaby to niekorzystna zmiana dla podatników – ocenia Andrzej Pośniak.

Jego zdaniem można przypuszczać, że omawiane rozwiązania legislacyjne motywowane są interesem fiskalnym państwa w czasie kryzysu gospodarczego. Powstaje jednak pytanie, czy rozwiązanie to rzeczywiście będzie miało charakter tymczasowy. W szczególności, czy od 2013 roku przywróceniu ulegną regulacje uprawniające do odliczenia VAT od nabytego paliwa i samochodów osobowych w pełnej wysokości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

 • 1: nn z IP: 83.5.198.* (2010-01-02 14:20)

  złodzieje///!!!

 • 2: podatnik z IP: 89.228.92.* (2009-10-24 15:27)

  Dlaczego rząd nie znajdzie innych form łatania dziury budżetowej?
  Za nieudolność polityków zapłaci po raz kolejny większość społeczeństwa.
  Zresztą czego się spodziewać po politykach notorycznie oszukujących Państwo np na rozliczeniu wyjazdów służbowych. Żenada

 • 3: asd z IP: 94.40.18.* (2009-09-09 12:21)

  Naszego kraju nie stać na takie wydatki. To jest oczywiste. Ja to rozumiem i akceptuję.

 • 4: aaataaam z IP: 77.252.58.* (2009-07-26 14:12)

  I znowu będą nas Polaków bronic "obci" przed własnym nie-rządem. Jeżeli z góry wiadomo, że UE na to nie wyrazi zgody - rządamy wywalenia z roboty tych półgłówków, którzy to wymyślili, niedouczonych darmozjadów. Polsko do czego to doszło...

 • 5: Cze..małych przdsiebiorców z IP: 83.19.70.* (2009-07-24 13:58)

  powołajmy portal www.wolnoscgospodarcza.pl

  i tam dzialajmy razem - bo te wszystkie organizacje działajace na rzecz przedisebirców to poukladane chlopaki i dziewczyny pijace na rautach z rzadzacymi każdej maści i smiejacy sie z takich drobnych przedsieborców jak my - kurde mol ta dogadana banda robi swoje biznesy w zaciszu salonów - wiec jedyne co mozemy zrobic to skrzyknac sie razem i budowac lobbing w UE i parlamencie inaczej jak ciemna masa beda nas dy...ać jak sobei chcą z kieliszkiem szampana postawionym na naszych wypietych posladkach...

 • 6: piotrasz z IP: 85.222.86.* (2009-07-14 13:42)

  Z vatem jest tak, że jeśli kiedyś było inaczej, a dziś jest inaczej, to trzeba stosować przepisy po nowemu...
  Prawo nabyte można sobie głęboko schować, tak jest niestety.
  Ćwiczę to na sobie, gdy raz odzyskany vat od sprzętu do pracy, teraz bez gadania oddaję z powrotem fiskusowi, bo kiedys byłem na innej stawce vatu (tzn. 7% - dziś zwolnionej).
  Taka paranoja jest możliwa tylko w naszym kraju. Z samochodami będzie tak samo, a "mądre głowy" będą dalej wróżyć z fusów...

 • 7: holo z IP: 77.113.218.* (2009-07-13 09:50)

  Z ponizszej dyskusji wynika ze nie ejst to takie oczywiste. W ustawie z 2004 byly przepisy przejsciowe. A co jak teraz takich nie bedzie? :( http://www.forumleasing.pl/viewtopic.php?f=7&t=631

 • 8: solo z IP: 83.8.12.* (2009-07-13 08:58)

  okeczku-od paliwa nie
  to tylko od faktur ZAMKNIĘTEJ NA CZAS OKREŚLONY UMOWY LEASINGOWEJ.

 • 9: Okeczuku z IP: 212.67.144.* (2009-07-12 23:15)

  Mam proste pytanie - czyli jak kupie auto w tym roku - to będzie już prawo nabyte (czy jakoś tak) i będę mógł odliczać vat od paliwa niezależnie od nowych przepisów???

 • 10: p.o.KOMUNIZM PEŁNĄ GĘBĄ-mói ci to coś z IP: 213.158.199.* (2009-07-11 23:18)

  cyt.Wikipedia
  liberalizm ekonomiczny - pogląd, który odrzuca wszelkie ograniczenia, które krępują wolny rozwój gospodarczy i wolną konkurencję na rynku, promując „państwo-minimum” tzn. państwo ograniczające swoją działalność do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, zewnętrznego oraz zajmowania się sprawami, którymi nie jest w stanie zająć się prywatny kapitał.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama