statystyki

Prezenty o małej wartości wolne od podatku

autor: Krzysztof Koślicki02.07.2009, 11:58; Aktualizacja: 02.07.2009, 12:00

Przekazywanie drobnych prezentów nie podlega opodatkowaniu VAT. Wartość zwolnionego prezentu zależy od tego, czy podatnik prowadzi ewidencję, czy też nie.

Reklama


Reklama


Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, co do zasady, dostawa towarów, czyli przekazanie przez przedsiębiorcę należących do niego towarów na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zaznaczmy jednak, że reguły tej nie stosuje się do przekazywania tzw. prezentów małej wartości. Nieodpłatna dostawa prezentów małej wartości nie podlega opodatkowaniu VAT. Zgodnie z przepisami do prezentów o małej wartości zalicza się przekazane towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 100 zł.

Warunkiem zwolnienia z VAT takiego przekazania jest obowiązek prowadzenia przez podatnika ewidencji, pozwalającej na ustalenie tożsamości osób, którym prezenty zostały wręczone. Do prezentów małej wartości zalicza się także te, których jednostkowa wartość nie przekracza 10 zł.

Dodajmy, że w tym przypadku prowadzenie ewidencji odbiorców nie jest wymagane. Warto zaznaczyć, że przy określaniu wartości prezentu uwzględnia się jednostkową cenę nabycia towaru (bez podatku). Gdy ceny tej nie ma, pod uwagę należy wziąć jednostkowy koszt wytworzenia, określony w chwili przekazywania towaru.

Prezenty małej wartości

10 zł

Przekazanie prezentu o wartości jednostkowej nieprzekraczającej 10 zł nie podlega VAT

Podstawa prawna

● Art. 7 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama