statystyki

Sprzedaż samochodu rozlicza i sprzedający, i nabywca

autor: Magdalena Majkowska18.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 18.05.2009, 10:39

Sprzedaż samochodu podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który płaci kupujący. Z kolei sprzedawca może być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego.

Reklama


Reklama


ANALIZA

Zbycie rzeczy ruchomej wiąże się z koniecznością rozliczeń z fiskusem. Rozliczenia te mogą dotyczyć obu stron transakcji. Wyobraźmy sobie następującą sytuację: podatnik otrzymał w spadku samochód, który zamierza sprzedać. Jak wyjaśnia Marlena Kucińska, radca prawny z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, odpłatne zbycie samochodu będzie źródłem przychodu w PIT, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Przychodem z odpłatnego zbycia będzie wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

– Przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia samochodu nie podlegają więc opodatkowaniu po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – wyjaśnia ekspert.

Istotne jest tutaj, jak należy liczyć termin półroczny w przypadku nabycia samochodu bądź innej rzeczy ruchomej w drodze spadku.

– Ponieważ spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i według tej daty spadkobierca nabywa spadek, za dzień nabycia samochodu należy rozumieć dzień otwarcia spadku – wyjaśnia Marlena Kucińska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • PL(2009-05-18 08:36) Odpowiedz 00

    No tak szukacie pieniędzy więc jak zwykle najlepiej niech płacą ludzie ! a swoją drogą czemu nic nie słychać o kolejnym!!! błędzie tego Rządu w spr, paliwa ? podwyżki cen!!! ktoś popełnił błąd!!! i co cisza!??

  • Darecki(2009-05-18 09:34) Odpowiedz 00

    No tak, proszę zwrócić uwagę,ze ten podatek funkcjonował w poprzednim ustroju, (jako podatek spekulacyjny). Dlaczego nadal funkcjonuje w takiej formie?Z jakiej racji obywatel ma płacić do kasy państwa, tylko dlatego ,że nie posiadał auta przez pół roku. Proszę o zainteresowanie się tą sprawą posła Palikota.Pzdr

  • Pytanie do fiskusa.(2009-05-18 11:32) Odpowiedz 00

    Mam do sprzedania stary rower i do wyrzucenia stary telewizor - czy też będę objęty obowiązkowym podatkiem???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama