statystyki

Brak dowodu na wysłanie e-PIT to kara grzywny

11.05.2009, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawie 82 tys. podatników złożyło PIT-37 przez internet bez e-podpisu. Wiele osób wysłało swój e-PIT-37, ale system informował o błędzie. Informacja o błędzie oznacza, że podatnik nie złożył zeznania podatkowego.

reklamareklama


ANALIZA

Podatnicy, którzy chcieli wysłać zeznanie roczne PIT-37 bez kwalifikowanego e-podpisu, natrafili na wiele problemów. Przykładowo, czytelniczka GP nie mogła wysłać swojego zeznania przez internet, mimo że kilkakrotnie sprawdzała dane, które wpisała w formularzu interaktywnym. Próbowała wyjaśnić, dlaczego system negatywnie zweryfikował zeznanie, ale w urzędzie skarbowym nie uzyskała pomocy.

– Wątpię, abym za rok znów próbowała wielokrotnie wysyłać zeznanie i tracić czas na złożenie e-formularza, tym bardziej że brak jest czytelnych objaśnień błędów – pisze czytelniczka.

Problemy mieli także użytkownicy serwisu ifirma.pl, za pomocą którego mogli wypełnić bezpłatnie roczne zeznania PIT-37 bez e-podpisu kwalifikowanego.

Jak informuje Joanna Zalewska, kierownik serwisu, 1300 użytkowników chciało złożyć e-PIT-37, ale pozytywnie zweryfikowanych, czyli przyjętych przez ministerstwo było tylko 45 proc., a więc nieco ponad 600 zeznań.

Brak poświadczenia

Jak mówi Joanna Zalewska, jeżeli podatnik, który chciał wysłać e-PIT-37, nie czekał na sprawdzenie statusu wysłanego zeznania, to może nie mieć świadomości, że nie złożył zeznania rocznego.

Arkadiusz Kwieciński z biura rachunkowego ARCO dodaje, że system funkcjonuje tak, że pliki, które są zinterpretowane jako błędne (od strony technicznej, nie merytorycznej), są odrzucane i nie ma możliwości wygenerowania urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO), zatem nie można uznać, że termin ich przesłania został zachowany. Niezłożenie w terminie zeznania to wykroczenie skarbowe, które jest zagrożone grzywną nakładaną przez urząd skarbowy w drodze mandatu do wysokości 2552 zł. W przypadku gdy sprawa trafi do sądu, maksymalna grzywna to nawet 25 520 zł.

Jak do takich sytuacji będzie podchodził fiskus? Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak Ministerstwo Finansów potraktuje podatników, którzy podjęli próbę wypełnienia PIT-37 w formie elektronicznej, ale ze względów technicznych (zawieszenie czy błąd systemu) nie mają świadomości, że proces wysyłania formularza zakończył się niepomyślnie.

– Wydaje się, że w takiej sytuacji nie doszło do skutecz-nego złożenia zeznania, co w konsekwencji może oznaczać niedopełnienie obowiązku rozliczenia się z fiskusem – mówi Magdalena Podolska, konsultant z Accreo Taxand. Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów uspokaja.

– Do każdej sprawy będziemy podchodzić indywidualnie. Może się okazać, że podatnik, który nie mógł wysłać e-PIT, jednak przeoczył jakiś błąd. Urząd skarbowy będzie badał, czy rzeczywiście dana osoba wypełniła obowiązek podatkowy, a jeśli nie wypełniła, sprawdzi, czy wynikało to z ograniczeń systemu, których podatnik nie mógł rozwiązać – tłumaczy Szymon Milczanowski.

Spokojni mogą być wszyscy podatnicy, którzy posiadają urzędowe potwierdzenie odbioru. Zgodnie z przepisami UPO jest dokumentem potwierdzającym złożenie zeznania podatkowego.

Ci, którzy nie złożyli zeznania lub nie mają potwierdzenia, mogą skorzystać z tzw. czynnego żalu. Pisemne przyznanie się do niedopełnienia obowiązku pozwoli uniknąć kary.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: graża z IP: 213.199.225.* (2012-02-23 13:36)

  Co zrobić z błędem 401 nie znalazłam informacji w wyniku czego powstał i jak go usunąć .

 • 2: Kasia z IP: 188.33.233.* (2011-07-07 17:08)

  Pięknie
  Ja właśnie w tym tygodniu miałam otrzymać zwrot. W zamian dowiedziałam się że mój PIT nie dotarł. Przepisałam ten numer potwierdzający ale nie wydrukowałam go. Pierwszy i ostatni raz zaufałam komputerom.

 • 3: boom z IP: 87.96.114.* (2009-05-15 01:28)

  jest dokładnie tak, jak pisze arco.

 • 4: arco z IP: 78.8.147.* (2009-05-13 09:24)

  Nie. Podatnikem jest osoba osiągająca przychody podlegające opodatkowaniu, a obowiazek składania zeznania dotyczy podatników a nie wszystkich obywateli. Stąd brak przychodów to zarazem brak statusu podatnika czyli brak podstaw do stosowania przepisów ustawy (w tym składania zeznania).

 • 5: macgiwer z IP: 83.27.60.* (2009-05-13 08:14)

  Dzięki za info.o polu 130-132,ale czyż nawet dochód równy 0 (zero) nie powoduje konieczności rozliczenia się z fiskusem???

 • 6: arco z IP: 78.8.147.* (2009-05-11 14:56)

  Najłatwiej jest krytykować, a wystarczy przeczytać (ze zrozumieniem) instrukcję.
  1) Wysyłając PIT-a dostaje się nr referencyjny, który wystaczy skopiować i wkleić w odpowiedni formularz - otrzymuje się UPO. Cała procedura jest szczegółowo opisana w instrukcji więc kto nie czytał nie może mieć pretensji.
  2) Przy przychodzie równym 0 nie ma podstaw do składania rozliczenia i system słusznie taklie zeznania odrzucał.
  3) do zeznania można było dolączyć prawie wszystkie załączniki (poza NIP-3 i certyfikatem rezydencji). Wystarczyło w odpowiednim polu (130-132) wpisać ilość załączników i automatycznie były dodawane do dokumentu głównego.

 • 7: HL z IP: 195.205.254.* (2009-05-11 14:14)

  Do 5: slusznie, slusznie, nie zrozumialem, ze stromowi chodzilo o numer referencyjny.

 • 8: macgiwer z IP: 83.31.70.* (2009-05-11 13:34)

  Cały ten program do rozliczenia rocznego na PIT-37 ma co najmniej dwie wady:
  -niech autorzy programu spróbują się rozliczyć przy przychodzie równym 0 (zero)
  system nie przyjmuje takich sytuacji (musiałem "oszukać" i wpisać przychód równy 1 grosz wtedy "system zassał")
  -brak możliwości dołączenia załączników (takie gołe PIT-y są dobre ale w innych sytuacjach)

 • 9: abc z IP: 80.55.110.* (2009-05-11 13:32)

  szkoda że nie ma danych nt. ile osób składających PIT-37 nie uzyskało UPO, takie dane oddawałaby tegoroczną klęskę rozwiązania które wcześniej otrąbiono jako sukces, tymczasem teraz podatnicy nie są nawet świadomi czy złożyli tego PIT-a czy nie, chcąc to sprawdzić trzeba conaimniej zadzwonić do skarbowego, a w przypadku jesli tego UPO nie było to trzeba się będzie pewnie udać do skarbowego - podsumowuje to tak - kolejny bubel w wykonaniu bieżącej opcji rządzącej charakteryzujący się wprowadzaniem "udogodnień" niewystarczająco przetestowanych technicznie i nie sprawdzonych pod względem praktycznego wdrażania pomysłu w życie

 • 10: Zorientowana z IP: 79.162.96.* (2009-05-11 12:36)

  storm, musiz mieć UPO. Nie masz UPO, masz problem. wtedy lepiej zadzwoń do swojego urzędu i zapytaj, czy mają Twoją deklaracje!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama