Aby przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, wystarczy w rocznym PIT wpisać kwotę oraz podać nazwę wybranej organizacji i jej numer KRS. Reszty formalności dopełni urząd skarbowy.

Według Anny Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych warto przekazywać 1 proc. podatku, bo to najprostszy sposób wsparcia ważnych społecznie celów. Sami nie wyjmujemy z portfela ani złotówki, nie musimy nawet specjalnie w tym celu wychodzić z domu.

- Niektórzy uważają, że nie warto przekazywać 1 proc., jeśli kwota, jaka wyjdzie z obliczeń, jest niewielka. Ale jeśli taką samą kwotę przekaże 10, 50 czy 100 osób, to już robi się z tego konkretna suma - wylicza Anna Mazgal.

Dodaje, że inni uważają, że wsparcie, jakie otrzymuje organizacja, nie przyczynia się do istotnych społecznie zmian. Można to łatwo sprawdzić. Większość organizacji pożytku publicznego ma swoje strony internetowe, gdzie informuje opinię publiczną co, jak i za ile robią. Warto poszukać organizacji, działających lokalnie, i jej przekazać część swojego podatku.

Wspierając taką lokalną organizację, jest szansa, że 1 proc. do nas wróci. Może pójdziemy na świetny koncert, poślemy dziecko na ciekawe zajęcia i okaże się, że stało się to możliwe, bo organizacja, która to nam umożliwiła, otrzymała nasz 1 proc. - podsumowuje Anna Mazgal.