SONDA

Do zakończenia akcji PIT za 2008 rok zostało półtora tygodnia. W zależności od regionu kraju swojego zeznania rocznego nie złożyło jeszcze od 20 do 50 proc. podatników, którzy mają taki obowiązek. W urzędach zdarzają się kolejki, choć urzędnicy ostrzegają, że największe mogą być w ostatnich dniach kwietnia. Elektroniczne przesyłanie PIT-37 cieszy się dużą popularnością wśród podatników. Takie wnioski płyną z sondy przeprowadzonej przez GP w izbach skarbowych w całej Polsce.

Zeznania do złożenia

W zależności od urzędu skarbowego średnio połowa podatników dokonała na razie rozliczenia z fiskusem za 2008 rok. Według danych Grażyny Piechoty z Izby Skarbowej w Katowicach w woj. śląskim ok. 35-40 proc. zeznań jeszcze nie wpłynęło do urzędów. W woj. łódzkim zeznania musi złożyć jeszcze ok. 35 proc. podatników. W Małopolsce zeznania złożyło 50 proc. podatników, w woj. podkarpackim z fiskusem rozliczyło się 80 proc. osób. W Wielkopolsce - 65 proc., w woj. kujawsko-pomorskim - 72 proc., na Dolnym Śląsku - 40 proc., w zachodniopomorskim - 70 proc.

Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje, że do tej pory nie rozliczył się co trzeci podatnik.

- Szacujemy, że do urzędów skarbowych woj. warmińsko-mazurskiego trafiło dotychczas ok. 70-75 proc. zeznań rocznych PIT za 2008 rok - podaje Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.

Natomiast według danych Marty Szpakowskiej z Izby Skarbowej w Lublinie, w woj. lubelskim do 15 kwietnia zeznania złożyło ok. 70 proc. podatników rozliczających dochody na PIT-37, niewiele ponad 40 proc. podatników prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na PIT-36 i ok. 37 proc. podatników rozliczających dochody z firmy, płacących 19-proc. podatek (PIT-36L).

Ruch się nasila

Jeśli chodzi o kolejki w urzędach, też bywa różnie. W niektórych kolejki są, w innych zdarzają się sporadycznie. Generalnie każdy urząd stara się rozładowywać ruch na bieżąco.

- Na razie kolejki zdarzają się np. po weekendzie albo w dni, gdy urzędy pracują dłużej. Należy oczekiwać, że kolejki mogą zacząć pojawiać się, im bliżej będzie do zakończenia okresu składania zeznań podatkowych - dodaje Grażyna Piechota.

Zdaniem Andrzeja Pieczki z Izby Skarbowej w Zielonej Górze, największy ruch podatników był notowany w ostatnim tygodniu lutego i dwóch pierwszych tygodniach marca. Obecnie nie ma kolejek.

- Im mniej czasu zostało do złożenia zeznania, tym więcej osób odwiedza urzędy. Nie ma jednak jeszcze zbyt dużych kolejek, wszystko przebiega sprawnie - podkreśla Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Również Monika Sala-Szczypińska z Izby Skarbowej w Krakowie ostrzega, że naczelnicy spodziewają się wzmożonego ruchu w urzędach w ostatnim tygodniu kwietnia.