statystyki

Można odzyskać PIT od refundacji za okna

03.04.2009, 03:00; Aktualizacja: 07.04.2009, 16:19

Podatnicy, którzy zapłacili już PIT od zwróconych wydatków za wymianę okien, mogą złożyć korektę zeznania wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. To skutek ostatniej interpretacji ministra finansów.

Reklama


Reklama


Jak informowaliśmy wczoraj, podatnicy, którzy na własny koszt wymienili stolarkę okienną, a następnie spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła im poniesione na ten cel wydatki, nie muszą już tych środków wykazywać w rocznym PIT i płacić od nich podatku. Wielu podatników odetchnie z ulgą na wiadomość o wydaniu przez MF korzystnej interpretacji ogólnej w sprawie konsekwencji podatkowych zwrotu wydatków na wymianę stolarki okiennej. Takie stanowisko minister finansów przedstawił w najnowszej interpretacji ogólnej nr DD3/033/33/ KDJ/09/209. Eksperci chwalą postawę ministra.

Krok w dobrym kierunku

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, twierdzi, że ministerstwo w końcu zauważyło ugruntowaną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych i potwierdziło, że wspominany zwrot jest neutralny podatkowo.

Również Rafał Garbarz, menedżer w Ernst & Young, stwierdza, że wydana przez ministra ogólna interpretacja podatkowa to krok w dobrym kierunku, który powinien ujednolicić podejście organów podatkowych do kwestii refundacji wydatków, dotykającej dużego grona osób.

Korekta poprzednich zeznań

Co w takim razie mogą zrobić osoby, które już podatek od otrzymanego ze spółdzielni zwrotu zapłacili? Eksperci odpowiadają, że mogą zapłacone pieniądze odzyskać.

- Z praktycznego punktu widzenia podatnicy, którzy wykazali i opodatkowali taki zwrot, będą mogli złożyć korektę zeznania oraz wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Również podatnicy, którzy nie rozliczyli się jeszcze za 2008 rok, a otrzymali informację PIT-8C o kwocie refundacji, mogą nie wykazywać tego elementu w deklaracji podatkowej - tłumaczy Rafał Garbarz.

Aleksandra Kosonowska dodaje, że uzasadniając wniosek, podatnicy powinni m.in. powołać się na fakt wydania przez ministra finansów pozytywnej interpretacji ogólnej.

- Złożenie tak przygotowanego wniosku nie gwarantuje, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku są duże - dodaje ekspert z Accreo Taxand.

Interpretacja ogólna

Nasi rozmówcy wskazują, że interpretacja ogólna wydana przez ministra formalnie nie chroni przed koniecznością zapłaty podatku (a tylko przed odsetkami za zwłokę i odpowiedzialnością karną skarbową).

- Interpretacja ogólna gwarantuje pełną ochronę podatnikom, ale na przyszłość, czyli dopiero ci podatnicy, którzy otrzymają zwrot wydatków w 2009 roku, będą w razie zmiany podejścia organów w pełni chronieni. Ryzyko, że urząd zakwestionuje rozliczenie podatkowe, w którym nie wykazano przychodu z tytułu zwrotu, jest jednak praktycznie niewielkie - podpowiada Aleksandra Kosonowska.

Także Rafał Garbarz zastrzega, że interpretacja ogólna może zostać zmieniona, jeżeli minister finansów stwierdzi jej nieprawidłowość. Więc należy mieć nadzieję, że nie dojdzie tutaj do rewizji stanowiska, jak to miało miejsce, przykładowo, w odniesieniu do praktyki niektórych organów podatkowych w zakresie opodatkowywania świadczeń medycznych na rzecz pracowników.

Ważne!

Składając korektę zeznania, trzeba dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W naszym przypadku przyczyną korekty będzie korzystna interpretacja ministra finansów. Również we wniosku o stwierdzenie nadpłaty trzeba powołać się na wydaną interpretację, podając jej sygnaturę

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • MB(2009-04-08 11:26) Odpowiedz 00

  Czesławie - spółdzielnie mają jakieś zebrania. są wybierani przedstawiciele, ktoś podejmuje (głosuje) uchwały - może czas coś zmienić?

 • MB(2009-04-08 11:22) Odpowiedz 00

  "Czyli jak za 2007 rok zapłaciłam podatek od zwróconych wydatków za wymiane okien, to moge ubiegac sie o zwrot tego podatku w tym roku lub nastepnym tzn do 5 lat od zaplaconego podatku (chodzi mi o przedawnienie) ?"

  IMHO - wszystko zależy od tego, czy wydatków na wymianę okien nie odliczyłeś w ramach ulgi remontowej.
  Jeśli tak - to doliczasz zwrot, płacisz podatek
  Jesli nie odliczałeś- widzę czystą możliwośc korekty

 • maria(2009-04-22 11:09) Odpowiedz 00

  jeżeli skorzystałam z ulgi remontowej za wymianę okien w 2005 r.a wnastępnych 3 latach otrzymywałam PIT-8C od zakładu komunalnego i doliczałam do moich dochodów w/w przychód w celu zapłaceniu podadku dochodowego,czy mogę złożyć korektę PIT-36 za lata w których doliczałam PIT-8C . Proszę o informację jak to ująć dokonując korekty o zwrot nalężnego podatku.

 • W.S(2009-04-03 09:22) Odpowiedz 00

  Czyli jak za 2007 rok zapłaciłam podatek od zwróconych wydatków za wymiane okien, to moge ubiegac sie o zwrot tego podatku w tym roku lub nastepnym tzn do 5 lat od zaplaconego podatku (chodzi mi o przedawnienie) ?

 • Dominik(2009-04-03 13:07) Odpowiedz 00

  Czesiu! Masz rację! Dowalić wszystkim równo! Ja np jeżdżę samochodem zasilanym benzyną i płacę spore kwoty na paliwo. Dla czego ci, którzy jeżdżą na LPG mają mieć lepiej. Podnieść akcyzę na LPG aby jego cena zrównała się z ceną benzyny. Wtedy będzie sprawiedliwie.

 • czesław(2009-04-03 10:59) Odpowiedz 00

  To jest niesprawiedliwe! Dlaczego koszty wymiany okien w niektórych spółdzielniach są przez fiskus zwalniane od podatku a ja , będący członkiem spółdzielni, która nie zwraca tych kosztów, nie mam żadnej ulgi podatkowej z tego tytułu, mimo, iż też poniosłem koszt wymiany okien. Likwidacja ulgi budowlanej uniemozliwiła mi taki odpis. Protestuję przeciwko takim niesprawiedliwym praktykom!

 • czesław(2009-04-03 15:54) Odpowiedz 00

  Dominiku, to nie jest żadna analogia. Wygląda na to, że nie rozumiesz różnicy miedzy "urawniłowką" a równością obywateli względem prawa. Państwo powinno traktować obywateli jednakowo, niezależnie od zapisów w statutach ich spółdzielni mieszkaniowych. Dlaczego ja jestem pozbawiony możliwości skorzystania z ulgi podatkowej tylko dlatego, że statut mojej spóldzielni nie zawiera możliwości refundacji kosztów za wymianę okien, natomiast MF wyraża zgode na taką refundacje dla członków spółdzielni, ktore mają w statucie odpowiednie zapisy. Nie powinno się traktować obywateli w zależności od przynależnosci do jakiejkolwiek organizacji, i tyle.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama