statystyki

Nadpłatą z PIT-37 opłacimy podatek z PIT-38

26.03.2009, 03:00

Podatnik może zadeklarować przekazanie nadpłaty powstałej w rozliczeniu PIT-37 na zapłatę podatku wynikającego z PIT-38.

Reklama


Reklama


Podatnikowi z rozliczenia PIT-37 wyszła nadpłata podatku za 2008 rok. Jednocześnie ma do zapłaty 100 zł podatku, wynikającego z PIT-38, bo zarobił na sprzedaży akcji. Podatnik nie wie, czy może nadpłatą z jednej deklaracji pokryć podatek wynikający z innej.

Taka możliwość istnieje. Zdaniem Hanny Filipczyk, menedżera w Accreo Taxand, zgodnie z art. 73 par. 2 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego w podatku dochodowym.

- Jeżeli podatnik wykaże nadpłatę w PIT-37, powstanie ona w dniu, w którym złoży to zeznanie. Z tym samym dniem nadpłata ta może zostać wykorzystana do pokrycia podatku zadeklarowanego, np. w zeznaniu PIT-38 - stwierdza Hanna Filipczyk.

Dodaje, że jest tak niezależnie od tego, że zgodnie z art. 77 par. 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej, gdyby nadpłata ta nie została zaliczona na poczet zobowiązania z innego tytułu, podlegałaby zwrotowi, ale dopiero w terminie trzech miesięcy. W tym sensie jej potrącenie jest rozwiązaniem bardziej korzystnym finansowo od zwrotu.

Nasza rozmówczyni z Accreo Taxand podkreśla też, że w orzeczeniach sądów administracyjnych można spotkać się z poglądem, że przez dzień złożenia deklaracji należy rozumieć nie dzień jej nadania w urzędzie pocztowym, a dzień jej rzeczywistego otrzymania przez organ podatkowy (np. wyrok WSA w Gdańsku z 18 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Gd 31/08). Choć taka interpretacja przepisów jest kontrowersyjna, należy mieć ją na względzie, przesyłając zeznanie pocztą - należy uczynić to ze stosownym wyprzedzeniem, by dotarło do urzędu do 30 kwietnia.

Zgodnie z art. 76 par. 1 Ordynacji podatkowej nadpłaty podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet m.in. bieżących zobowiązań podatkowych.

Formalnie więc podatnik nie musi składać w tym zakresie żadnego wniosku (o ile zobowiązanie, na poczet którego ma zostać zaliczona nadpłata, już istnieje). Warto jednak przedstawić krótkie wyjaśnienia, wskazujące na przyczynę wpłaty podatku w kwocie niższej niż wykazana w zeznaniu PIT-38.

- W ten sposób podatnik może uprzedzić wątpliwości urzędu. W praktyce najlepiej złożyć jednocześnie: oba zeznania i wyjaśnienie - podpowiada Hanna Filipczyk.

36 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • kotlet_mielony@interia.pl(2014-05-30 19:01) Odpowiedz 00

  Super. Złożyłam w tym samym dniu Pit-38 (gdzie miałam do zapłaty podatek) i
  pit 36( gdzie był zwrot) wraz z pisemną prośbą o kompensatę. Wszystko pięknie opieczętowano datą wpływu oraz informacją iż dokumenty złożono osobiście. Podatek zapłaciłam (kwota pit38 minus pit36) W połowie maja otrzymałam wezwanie do zapłaty. Dwa dni wyjaśniałam w US. Bo "tej Pani nie ma a tylko ona tym się zajmuje".

 • Jurek(2009-03-26 09:21) Odpowiedz 00

  Mam pytanie? czy podobna jest sytuacja kiedy mam nadpłate wynikająca z PIT-37 a do zapłaty z PIT-36 (wspólne rozliczenie z małżonką)? czy też można zaliczyć ta na dpłate na poczet kwoty do zapłaty???

 • ed(2009-03-26 13:04) Odpowiedz 00

  coś nie rozumiesz chyba?
  jak rozliczasz sie wspólnie to nie osobno

 • woojto(2009-03-28 13:40) Odpowiedz 00

  Pani z Acreo raczej nie zrozumiała przywołanej interpretacji Sądu . Nie jest niczym kontrowersyjnym fakt, że Sądy uznają, że wpływ deklaracji do urzedu to data kiedy podatnik lub listonosz przyniesie do US dokument i tak też jest oznaczony w Urzędzie . W przypadku listonosza Urzędnik dołącza do zeznania kopertę, na której widnieje stempel pocztowy z datą nadania i uznaje, że na podstawie art 12 par 6 pkt. 2 OP ostateczny termin UWAŻA SIĘ za zachowany . Żaden urzędnik nie nabije pieczęci , że dokument wpłynął do Urzędu z data stempla pocztowego, gdyż to dwa inne fakty. A straszenie tym, że deklaracja wysłana pocztą w dniu 30.04.2009 , która wpłynie powiedzmy 15.05.2008 UWAŻANA zostanie za złożona po terminie jest nieodpowiezialnościa doradcy podatkowego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama