Nie możemy opłacić kontrahentowi zbiorczo faktur jednym przelewem, gdy chcemy skorzystać ze split paymentu. Wyjątek dotyczy przypadku, gdy płacimy za fakturę i fakturę korygującą jednocześnie.
ikona lupy />
Dziennik Gazeta Prawna
Podatnik, który korzysta ze split paymentu, wypełnia jeden przelew, tzw. komunikat przelewu, udostępniany przez bank lub SKOK. Gdy zastosuje ten komunikat, wówczas bank lub SKOK podzieli płatność i przekaże wskazaną w komunikacie kwotę podatku na rachunek VAT dostawcy, a pozostałą kwotę na rachunek standardowy (czyli rozliczeniowy w banku lub imienny w SKOK).
Płacąc za fakturę, w komunikacie wskazujemy obowiązkowo:
  • kwotę całości albo części VAT, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności,
  • kwotę całości albo części wartości sprzedaży brutto,
  • numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność,
  • numer NIP dostawcy towaru lub usługodawcy.
Jak z tego wynika, nie dokonamy płatności za fakturę w systemie split payment, nie podając jej numeru.
Potwierdza to MF w wydanych Objaśnieniach podatkowych, przedstawiając dwa przykłady zbiorczego opłacania faktur, gdy podatnik zleca:
  • bankowi dokonanie np. 500 przelewów, przekazując informacje o 500 przelewach dotyczących 500 faktur,
  • zapłatę np. za 50 faktur otrzymanych od jednego kontrahenta, jednym przelewem.
Tylko w pierwszej sytuacji split payment może być zastosowany.
W praktyce zdarzają się jednak przypadki, że podatnik otrzyma fakturę korygującą zwiększającą kwotę do wpłaty, a tym samym kwotę podatku, jeszcze przed opłaceniem faktury pierwotnej. W takim przypadku, zdaniem MF, możliwe jest uregulowanie płatności wynikającej z obydwu faktur jednym komunikatem przelewu.
W objaśnieniach podatkowych czytamy: „W komunikacie przelewu należy podać numer faktury pierwotnej oraz kwotę wynikającą z faktury pierwotnej oraz korygującej”.

Gdy faktura korygująca zmniejsza kwotę do wpłaty i VAT, to w komunikacie przelewu uwzględniamy tylko różnicę wynikającą z obu tych faktur i wpisujemy numer faktury pierwotnej.