Podatnicy, którzy dostali zwrot pieniędzy za wymianę okien, muszą wykazać je przed fiskusem. Ministerstwo Finansów nakazuje wypłatę z tego tytułu opodatkować w rocznym PIT. Zdaniem ekspertów zwroty z funduszu remontowego nie powinny być opodatkowane
Publikacja: 20 marca 2009, 03:00
ANALIZA
Podatnicy, którzy wymienili okna na własny koszt, a następnie otrzymali zwrot tych środków, np. ze spółdzielni mieszkaniowej, muszą go wykazać w rocznym PIT i opodatkować jako dochód z innych źródeł. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów.
Jak podkreśla Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand, zdaniem MF zwrot wydatków stanowi dla lokatorów tzw. przychód z innych źródeł (bez względu na to, czy ma on formę pieniężną, czy też spółdzielnia zaliczyła go na poczet czynszu). Oznacza to, że w ocenie MF lokatorzy, otrzymujący zwrot wydatków ze spółdzielni, muszą zapłacić od niego podatek dochodowy od osób fizycznych obliczony według skali podatkowej.
- Rozliczenie zwrotu powinno nastąpić w zeznaniu rocznym (co do zasady PIT-36). Ministerstwo Finansów uznaje również, że spółdzielnia mieszkaniowa, zwracając wydatki, ma obowiązek przygotowania informacji PIT-8C - przypomina Aleksandra Kosonowska.
Informacja PIT-8C dla podatnika stanowi podstawę do wypełnienia zeznania rocznego, zaś dla urzędu podstawę do jego zweryfikowania.
Rozliczenie refundacji kosztów stolarki okiennej przez spółdzielnie mieszkaniowe przysparza podatnikom wielu problemów. Na ten aspekt zwraca uwagę Krzysztof Ścipień, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica International Auditors & Consultants biuro w Katowicach, który stwierdza, że wątpliwości rodzi rozbieżność stanowisk prezentowanych przez organy podatkowe oraz orzecznictwo sądów administracyjnych.
Do 17 grudnia 2008 r. obowiązywało korzystne dla podatników stanowisko MF, wyrażane również w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach, m.in. w postanowieniu naczelnika Urzędu Skarbowego w Prudniku z 29 maja 2007 r. (nr PD-406/2/07), zgodnie z którym wypłacone przez spółdzielnię członkom spółdzielni oraz osobom niebędącym jej członkami kwoty z tytułu częściowego zwrotu poniesionych przez nich uprzednio nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych nie powodują powstania po stronie tych osób przysporzenia majątkowego, a więc nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
- Zatem wypłaty refundacji nie stanowią przychodu z innych źródeł - podkreśla Krzysztof Ścipień.
Zastrzega jednak, że odmienne stanowisko przedstawił w wydanej 17 grudnia 2008 r. interpretacji prawa podatkowego dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-1423/08-2/AS), stwierdzając, że zwrot członkom spółdzielni przez spółdzielnię kosztów wymiany stolarki okiennej w swoich mieszkaniach, w formie gotówkowej czy też w formie obniżenia czynszu, powoduje powstanie po stronie tych pierwszych przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Na spółdzielni natomiast ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C oraz przekazania jej podatnikowi i właściwemu organowi podatkowemu w terminie do końca lutego roku następnego, za który ma być składane zeznanie podatkowe.
- Wydana decyzja, w wyniku której bezpośredni obowiązek rozliczenia przychodu z tytułu dofinansowania wymiany okien spoczywa na podatniku PIT, jest tym bardziej zaskakująca i niepokojąca, ponieważ np. WSA w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 23 grudnia 2008 r. (sygn. akt I SA/Go 878/08) uznał, że zwrot przez spółdzielnię mieszkaniową kosztów wymiany stolarki okiennej nie stanowi przychodu z innych źródeł - cytuje Krzysztof Ścipień.
1: urzędnik z IP: 145.237.72.* (2009-03-20 08:26)
Pismo MF z 14 lutego 2007 r. DD3-066-207/KD/06/1062 jest jedynie powtórzeniem stanowiska MF zawartego już 15 września 2004 r. nr PB5/MC-033-82-1545/04!!!
jednocześnie org. adm. skarbowej zobowiązane są do orzekania na podstawie przepisów prawa, oraz zgodnie z jednolitą linią interpretacyjną MF,
w Polsce nie mamy prawa opartego na precedensie, a na podstawie samych wyroków WSA MF swojego stanowiska nie zmieni... NSA to już prędzej, ale na razie NSA nie wypowiedziało się w sprawie
2: księgowy z IP: 78.8.105.* (2009-03-20 08:29)
Pieniądze, które wydał podatnik, na okna pochodziły z wynagrodzenia, które było opodatkowane podatkiem dochodowym. Dlaczego ich zwrot miałby być ponownie opodatkowany tym samym podatkiem.
W myśl takiego rozumowania, zwroty z innych tytułów: np; ulgi rehabilitacyjnej, odsetek itp też powinny być opodatkowane.
3: ewa z IP: 83.30.29.* (2009-03-20 09:51)
do księgowego. jestem laikiem ale dziwne jest twoje rozumowanie - a odsetki właśnie są opodatkowane
4: meme z IP: 91.120.23.* (2009-03-20 10:19)
do ewy - widac, ze jestes laikiem. Ktos wplaca pieniadze na fundusz, zalozmy 100 zl. fundusz dokonuje remontu za 80 i 20 zwraca. Caly czas sa to pieniadze podatnika, nie ma przychodu, per analogiam - jak pani w sklepie wyda ci 30 zlotych reszty bo dalas jej 100 a zakupy byly za 70 to te 30 to wg ciebie inne zrodla? chyba nie?
5: Lotar z IP: 89.171.95.* (2009-03-20 10:23)
rozumiem ,że dotyczy osób ,które skorzystały z ulgi remontowej wcześniej i odliczyli wymianę okien?
6: Prawnik z IP: 80.53.182.* (2009-03-20 10:50)
W "Rzepie" piszą co innego. Polecam artykuł w Rzeczpospolitej z 2 marca 2009 r. "Zwrot kosztów wymiany okien nie musi być przychodem", wskazuje na orzecznictwo sądów administracyjnych, które jednoznacznie stwierdziły, ze nie jest to przychód.
7: JAN z IP: 89.78.91.* (2009-03-20 10:50)
To jakaś ewidentna bzdura, przecież jest to tylko zwrot wydanych przez nas wcześniej wydatków na fundusz remontowy! Rozumiem, gdyby wydatki te były kosztem uzyskania, ale nie są! Niedługo dojdzie do tego, że zwrot pieniędzy za zwrócony do sklepu towar będzie też przychodem!
8: Doradca z IP: 87.250.174.* (2009-03-20 11:38)
Jesli musimy sie sprzeczać to moim zdaniem społdzielnie powinny wykazać, że pirniadze na zwrot nie pochodziły z funduszu remontowego tylko z jakich ?
Jak SM posiada zyski z naszych pieniedzy i to z eksploatacji bo za wysokie nalicza opłaty za mieszkania i robi sobie zyski a potem jeszcze z tych zysków dopłaca jakąś część i donosi do urzedu skarbowego a oni płaca podatek z opóźnieniem z karnymi odsetkami ale bez sporządzenia PIT 8C. Tego od ksiegowych w SM sie nie wymaga. To jest ta cała paranoja, że zarządcy w SM podwójnie okradaja swoich właścicieli mieszkań i całego majątku społdzielczego. Uciekajcie od takich zarzadców dzielcie je na małe i sami zarządzajcie to nie będzie takich kłopotów, wysokich kosztów ani donosicieli. Starzy zarżadcy muszą z Wami podpisać umowy o zarządzanie i to im wypowiadajcie. Jesli jest to mozliwe to szybko tworzyć wspołnoty mieszkaniowe. Ale starzy sie zabezpieczyli i robią scalenie gruntów nieruchomosci pod wieloma budynkami. My nic z tym nie robimy. Nie
9: Doradca z IP: 87.250.174.* (2009-03-20 11:41)
chodzimy na Walne Zebrania chociaż raz w roku i wyrzućmy starych komuchów, którzy dość nas oszukiwali a jeszcze więcej mają zamiar to robić. A potem staja sie właścicielami bo ludzi nie stać juz płacić tak wysokich kosztów z różnych tytułów. Jesterśmy zniewoleni i to nas boli. Nie jestesmy traktowani jak właściciele tylko służba do płacenia za to, że oni są władza a my tylko mieszkamy tak długo jak oni chcą.
10: księgowy z IP: 78.8.104.* (2009-03-20 13:25)
Do 4
Miałem na myśli odsetki z ulgi budowlanej, a nie odsetki od zgromadzonych pieniędzy na rachunkach.

Wyjazd z noclegiem, wyżywieniem i nauką języka spowoduje, że usługa edukacyjna stanie się turystyczną. A VAT wzrośnie z zera do 23 proc.
Czy wręczyliście kiedykolwiek łapówkę lekarzowi?