statystyki

Różne stawki dla garaży

autor: Magdalena Majkowska17.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.03.2009, 12:40

Stawka podatku od nieruchomości w przypadku garażu jest zróżnicowana w zależności od tego, czy garaż jest wolno stojący, czy jest częścią budynku mieszkalnego.

reklama


reklama


INTERPELACJA

Problem z opodatkowaniem garaży przy budynkach mieszkalnych i stanowiących części takich budynków może być rozwiązany przez uchwałę rady gminy obniżającą odpowiednio stawkę dla danego rodzaju nieruchomości. Nie są zatem konieczne zmiany ustawowe w zakresie stawek podatku od nieruchomości. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 7649). Resort wyjaśnił, że dla budynków będących garażami nie przewiduje się odrębnej stawki podatku od nieruchomości. Garaże należące do osób fizycznych, jeśli nie stanowią części budynku mieszkalnego, zasadniczo są opodatkowane stawką właściwą dla tzw. budynków pozostałych.

Stosowanie odmiennej wysokości stawki podatku od nieruchomości dla garaży, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego, wynika z przyjętej dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości definicji budynku mieszkalnego. Jak wskazało MF, podstawą wymiaru podatków zgodnie z ustawą - Prawo geodezyjne i kartograficzne są dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

Przepisy o ewidencji w zakresie określania przynależności do danego rodzaju budynków odwołują się do klasyfikacji środków trwałych. Zgodnie z nią budynki mieszkalne określono jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana na cele mieszkalne. Zdaniem MF w związku z tym garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza połowy budynku, traktowany jest jako jego część, a zatem stosuje się do niego stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla budynku mieszkalnego. Takiej stawki nie można zastosować, gdy garaż jest odrębnym budynkiem (obiektem budowlanym).

Ministerstwo podkreśliło, że rada gminy może ustalić dla budynków pozostałych stawkę niższą w stosunku do wysokości maksymalnej przewidzianej w ustawie. Zastosowanie niższych stawek nie wpływa na przyznawaną gminie subwencję ogólną.

6,64 zł za mkw. wynosi maksymalna stawka podatku od nieruchomości dla budynków pozostałych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • nina(2012-09-28 11:08) Odpowiedz 00

    bardzo proszę mi napisać jaka stawka będzie obowiązywać w 2013 roku za garaż w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

  • Jerzy(2009-03-16 23:19) Odpowiedz 00

    Więc, może warto przeszkolić pracowników Gminy Bielany w Warszawie, że za garaże pod budynkiem mieszkalnym nie powinno się płacić 6,64 zł/m2.

  • wnerwiony na prawo(2009-03-17 11:23) Odpowiedz 00

    jak zwykle MF unika jasnej i rzeczowej odpowiedzi uciekając w jakieś bajnie o niczym. Sprawa jest jasna: jeżeli garaż jest wyodrębnionym lokalem z własną KW i udziałem w gruncie to jest opisany w ewidencji gruntów jako "lokal niemieszkalny" i stawka podatku od nieruchomości musi być jak od "pozostałych budynków" (nie ma znaczenie czy jest on wtedy w bryle budynku mieszkalnego czy nie) jeśli zaś garaż jest jedynie pomieszczeniem przynależnym do lokalu mieszkalnego to jest wciąż czescia budynku mieszkalnego i stawki podatku moga być takie jak od "budynków mieszkalnych". Ale tego oczywiscie MF nie powie bo woli lać wode i rozmydlać sytuację.

  • Kargul(2009-03-18 08:39) Odpowiedz 00

    Chry kraj ,chore prawo i przepisy.Garaż to garaż -prawo powninno być proste.
    W Żyrardowie budynek mieszkalny -ok60gr/m2 garaż-ok6zł/m2 -chore.
    Kupując dzwi do garażu wolnostojącego placimy-22% vat-u ,a jeżeli garaż jest w bryle budynku mieszkalnego -7% vat-u.
    Czy w tym kraju będzie kiedyś normalnie?

  • miszczunio(2009-03-18 09:24) Odpowiedz 00

    byłoby normalnie jakby byla jednolita stawka vatu na wszystko np 15 %
    a tak mamy niezliczona mozliwosc manipulacji i wyłudzeń np. mafia paliwowa ktora olej opalowy opodatkowany stawka 7% sprzedawala jako olej napedowy ze stawka 22% a roznice w vacie ladawaly w ich kieszeniach

  • Mietek(2009-03-25 09:09) Odpowiedz 00

    Ja tez jestem za..garaz to garaz..i dlaczego ja mam w czeladzi placic 6,50 gr za metr garazu wolnostojacego a mieszkaniec ktory ma garaz doklejony do budynku mieszkalnego placi 59 gr??? chore !!!

  • okradany(2010-01-01 14:22) Odpowiedz 00

    Niektore Spoldzielnie w Lodzi na Widzewie w oplatach za garaz doliczaja dodatkowo do oplat: podatek za dzialalnosc gospodarcza Czy moglby mi ktos potwierdzic ze jest to legalne i zgodne z prawem ?

  • Res(2010-05-06 19:52) Odpowiedz 00

    MIEJSCE POSTOJOWE TO "DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA" ???

    Otrzymałem informację, że UM Rzeszowa określa podatek od miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu podziemnym (odrębna własność z odrębną KW) jak ... "od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej" (!!!)
    I tu stawka wynosi ... 20.51 zł/m2 !!! Średnia powierzchnia przypadająca na jedno miejsce postojowe to ok. 30 m2. Łatwo więc obliczyć, że roczny podatek od nieruchomości od miejsca postojowego to wydatek rzędu ... ~600 PLN !!!
    Gdy do tego dodamy podatek od grutnu + czynsz za eksploatację, to "luksus" posiadania miejsca postojowego wyniesie nas ok. 1000 PLN rocznie !!! Nie wspominam o tym, że miejsce postojowe w garażu podziemnym w Rzeszowie kosztuje ok. 25 000 PLN ...

    PYTANIE: gdzie tu sens, gdzie tu logika !!!

    PROŚBA: Czy ktoś mógłby mi podać podstawę prawną, na mocy której niektóre gminy stosują taką klasyfikację w stosunku do miejsc postojowych ???

    Dziękuję !

  • erni(2012-03-16 10:44) Odpowiedz 00

    czy ktoś mi odpowie czy za garaż dobudowany do budynku muszę płacić taki sam podatek jak za wolnostojący