statystyki

Ulga nie dla każdego niepełnosprawnego

02.03.2009, 03:00

Osoby niepełnosprawne mogą odliczyć w zeznaniu rocznym ulgę rehabilitacyjną. Samo orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności nie wystarczy, żeby z ulgi skorzystać. Podatnicy odliczają w PIT wydatki, mimo że nie spełniają dodatkowych wymogów.

Reklama


Reklama


Podatnicy, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, korzystają z ulgi rehabilitacyjnej na podstawie przyznanego orzeczenia o niepełnosprawności. Nie zważając na spełnienie szczegółowych warunków ustawowych, odliczają od dochodu wydatki rehabilitacyjne, zwłaszcza limitowane w pełnej wysokości. Sprawa dotyczy przede wszystkim odliczeń związanych z używaniem samochodu osobowego w wysokości 2280 zł.

- Jestem osobą niepełnosprawną, mam samochód osobowy, więc w rocznym PIT odliczam od dochodu 2280 zł - stwierdza pani Maria w rozmowie z GP.

Inna czytelniczka opowiada o podobnej praktyce, przy czym ona nie jest ani właścicielką auta, ani nawet jego współwłaścicielką. Na zabiegi rehabilitacyjne dowozi ją sąsiad.

Takie rozliczenia są niedopuszczalne. Samo posiadanie samochodu lub dojazd na zabiegi rehabilitacyjne cudzym autem nie uprawnia do pomniejszenia dochodu o kwotę 2280 zł. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o PIT osoba niepełnosprawna lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, może odliczyć od dochodu m.in. wydatki poniesione w roku podatkowym na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie przysługuje w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Podatnicy, pomniejszając swój dochód o limitowane wydatki rehabilitacyjne, bez spełnienia wymogów do ich uwzględnienia w rocznym PIT, naruszają prawo. Gdy fiskus sprawdzi ich zeznanie i okaże się, że bezprawnie skorzystali z ulgi, będą musieli skorygować zeznanie, spłacić dług, jeśli ten po korekcie powstanie, a dodatkowo mogą być ukarani grzywną z kodeksu karnego skarbowego.

Ulga to wyjątek

Ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania. Dlatego też, jak podkreśla Paweł Małecki, doradca podatkowy z kancelarii Doradztwa Podatkowego PAMA, zarówno sądy administracyjne, jak i urzędy skarbowe nakazują interpretować przepisy o ulgach bardzo ściśle bez możliwości stosowania wykładni rozszerzającej.

Również Maciej Grela, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel, zwraca uwagę, że każda ulga podatkowa (w tym ulga rehabilitacyjna) jest obwarowana wieloma wymogami formalnoprawnymi. Brak spełnienia wszystkich warunków wskazanych w przepisach wyklucza możliwość skorzystania z tej preferencji podatkowej.

- Przed uwzględnieniem ulgi rehabilitacyjnej zainteresowani podatnicy powinni starannie sprawdzić, czy spełnili wszelkie kryteria wymagane do jej zastosowania - radzi Maciej Grela.

Patrycja Kozłowska, asystent podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, dodaje, że skoro ustawa o PIT szczegółowo określa wydatki, które podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, to nie można stosować wykładni rozszerzającej w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

  • sarkazm(2009-03-01 23:43) Odpowiedz 11

    Proponuję aby wszystkich niepełnosprawnych u których wykryto że odliczyli sobie tę ulgę a nie są właścicielami (współwłaścicielami) auta, wsadzać od razu do więzienia, pewnie w wielu przypadkach nie poczuli by różnicy z życiem na wolności, a wielu zapewne miałoby lepsze warunki (więzienia w Radomiu i Piotrkowie Tryb.) niż mają w swoich domach.

  • Inwalida z orzeczeniem z ZUS(2009-03-02 16:33) Odpowiedz 11

    Jaka I , II czy III grupa inwalidzka? Co to są za grupy? Nieudolni pismacy i posłowie itp... (czyt. głupcy). Te grupy dawno przestały istnieć!!!
    Więc piszecie głupoty zarówno w ustawach jak i artykułach prasowych. Wprowadzacie od wielu już lat inwalidów w maliny.
    Grupy inwalidzkie - co to są? Przez kogo ustanowione i uznane? ZUS orzeka tylko dwa stopnie inwalidzkie: częściowo niezdolny do pracy, lub całkowicie niezdolny do pracy. Więc jakie I, II, czy III stopnie inwalidztwa. Są jeszcze inne organy do orzekania inwalidztwa. Tam również nie ma takowej nomenklatyry! Pismacy - DO SZKOŁY i nie wprowadzać świadomie haosu w Polsce.

  • Robert(2013-02-27 20:14) Odpowiedz 00

    Mam pytanie... Czy ja wraz z żoną możemy odliczyć sobie 3x (po 2 080zł.) ulgę na samochód, Ponieważ żona jest niepełnosprawna i mamy dwójkę dzieci niepełnosprawnych 15 i 6 lat. Albo przynajmniej gdzie mogę taka odpowiedź uzyskać. Uczciwą i wiarygodną...

  • gizmo(2009-03-27 07:46) Odpowiedz 00

    wystarczy 1 tura (zwykle to 10 dni roboczych)

  • iwona(2010-03-03 19:51) Odpowiedz 00

    kupilam lampe do naswietlan ulatwia mi funkcjonowanie jestem na recie czy moge odpisac cala kwote lampy to 1960 zl czy tylko czesc prosze o odpowiec w tym temacie dziekuje

  • pit(2010-01-30 03:15) Odpowiedz 00

    W naszym kraju niepełnosprawnych często traktuje się,jak nosicieli wirusa Hiv czy też dawniej trędowatych.Długie lata muszą znosić upokożenia,prosić często błagać o prawa które im się należą.Mało kto z nich zna swoje prawa,duża część jest wogule niczego nie świdoma.To koszmar-W kraju w którym przymyka się oko na prawdziwych przestępców,a chorych ludzi odsuwa się poza margines społeczeństwa.W XXI wieku.Sam jestem niepełnosprawny,zostaje mi tylko płakać że mieszkam w kraju w którym system traktóje mnie jak rzecz!.

  • Jolka(2009-12-15 11:24) Odpowiedz 00

    To co się dzieje w US to szok.Chore państwo,pastwiące sie jedynie na słabszych.Odliczyłam ulgę i nadwyżkę ponad 100 złotych nad leki.US żąda teraz zaświadczeń,że kiedy proszę lekarzy to się smieją.Jak mają leczyć,jeżeli muszą pisać elaboraty zgodne z fakturą,że zalecali lek.Dobrze jak leczy się u jednego lekarza.Problem stanowi jeżeli jest ich kilku od różnych schorzeń i w różnych miejscach.Zanim ustali się wizytę(bo kolejki),to już można zejść z tego świata.Pytam kto na to pozwala,kto takich "osłów" wybrał,którzy pastwią się jedynie nad słabszymi?Dlaczego US nie interesuje się mafią.Odpowiadam,bo się boi ruszyć tych ludzi.Mamy PO i ich cuda.

  • cybis(2009-11-23 19:39) Odpowiedz 00

    pierwszy odważny i mądry głos.popieram .

  • gosia5688(2009-11-02 07:17) Odpowiedz 00

    ja jestem na rencie i mam czesciowa niezdolnosc do pracy z ZUS-u ale stawalam na komisje wgdansku na komisje do spraw orzecznictwa i dostalam 2 grupe na stale tesz nie wiedzialam.na rencie jestem 10 lat a grupe mam od 3

  • WALCZĄCY z US(2009-04-30 20:20) Odpowiedz 00

    UWAGA KONIEC ULGI REHABILITACYJNEJ DLA NIEWIDOMYCH !!!
    Pomimo spełnienia wymogów formalnych (wszystkie papiery wymagane USTAWĄ) przgrywamy z US IS i WSA a na kasację do NSA nas już nie stać bo kasacja kosztuje 2 tys.( pismo przez doradcę lub prawnika) a reprezentacja przed sądem NSA drugie tyle lub więcej.
    US żąda wbrew USTAWIE dokumentowania wydatków na przewodników - nie mówi jak osoba niewidoma ma to zrobić - czy spisac umowę , wypisać fakturę, rachunek, czy pokwitowanie ? Wiadomo że tego nie zrobi . Ustawodawca wiedział to ale US znalazł obejście i żąda tzw: "UPRAWDOPODOBNIENIA" czy "UWIARYGODNIENIA" zdarzenia. Jak ? No przedstawiając dokumenty. Wynika z tego że niewidoma osoba ma spisywać dane personalne przewodnika, adres, pesel, NIP itd i to wszystko pokazać w razie kontroli US. Co gorsze na takim samym stanowisku stoi IS i WSA . Tak że to nieprawda co niektórzy mówią że nie trzeba tego dokumentować. Sami się przekonaliśmy po przeganej sprawie. Twiedziliśmy że skoro USTAWA mówi "nie trzeba dokumentować to myśleliśmy że (oprócz dokumentów wymienionych w USTAWIE) US nie ma prawa żądać od nas pokwitowan, faktur, rachunków, umów, itd. W orzeczeniu US, IS, I WSA jednak powiedziano że co prawda nie trzeba przedstawiać dokumentów wg. USTAWY ale jednak trzeba przedstawić dokumenty (cytuję prawie dosłownie pismo uzasadniające z IS ). No i bąź tu mądry POLAKU .
    Wołamy tu o pomoc na tym forum kto wie jak wygrać tą wojnę ? Bo jeżeli my przegramy to za chwilę już nikt z niepełnosprawnych nie odliczy ulgi na opłacenie przewodników i na użytkowanie samochodu osobowego (własnego)
    na dowozy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
    Proszę o pomoc w imieniu osób niepełnosprawnych.

  • Niepełnosprawna(2009-03-25 20:42) Odpowiedz 00

    Rzeczywiscie ten przepis US i jego pracowicy interpretują według "własnego widzimisie".Nigdzie nie znalazłam informacji jak przeliczac ilośc przebytych zabiegow rehabilitacyjnych w stosunku do kwoty odliczenia.Moze ktos to wie?Ile trzeba odbyc zabiegow rehabilitacyjnych aby osoba niepelnosprawna bedąca wlascicielem samochodu osobowego mogła odliczyc cały limit czyli kwote 2280zł ?

  • Alina(2009-03-20 20:35) Odpowiedz 00

    Kolejny bubel legislacyjny, jako że nie ma obowiązku dokumentowania poniesionych kosztów na cele rehabilitacji, to: "Mimo, że nie wynika to jasno z przepisów, można spotkać się z żądaniem urzędu skarbowego przedstawienia dokumentów poświadczających korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych". A więc ustawa swoje, urzędy skarbowe i tak będą interpretować jak zechcą.


    Tak dokładnie,mnie ta przyjemność już spotkała i dla świętego spokoju już więcej nie odliczę.
    Czas,aby w naszej RP były czytelne,jasne przepisy.

  • Janek(2009-03-02 15:13) Odpowiedz 00

    Słuchajcie, po prostu i tym razem nie dają żyć niepełnosprawnym. Zawsze się czegoś czepią w tym państwie. A ja powiem tak, jakbym zarabiał 3-4 tyś, to z pewnością bym nie potrzebował jałmużny. Niestety rehabilitacja kosztuje i wszystko co z nią związane. Na to wydaje się kilka krotnie więcej o ile się taką kasę ma. A tu nasz kochany fiskusek stara się ''pomagać '' uszczuplić nasze kieszenie.

  • Berta(2009-03-18 20:00) Odpowiedz 00

    Jestem osobą głuchą. Mam II grupę inwalidzką. Czy mogę odliczyć zakup aparatu słuchowego?

  • też niepełnosprawna(2009-03-17 17:16) Odpowiedz 00

    Całe nasze " udgogodnienia dla niepełnosprawnych" to czysta Z E N A D A ,czyli bzdury na resorach. Punkt widzenia,zależy od punktu siedzenia. Tych "mądrych" którzy ustalili wysokość dodatku pielęgnacyjnego,zebrać razem do kupy związać i potopić ( do siódmego pokolenia). Nie jest wam wstyd ???

  • NIEPEŁNOSPRAWYNY(2009-03-02 07:39) Odpowiedz 00

    PRZEPRASZAM JAKIE TO SĄ SZCEGÓLNE WARUNKI ?

  • stefano(2009-03-03 01:57) Odpowiedz 00

    Kolejny bubel legislacyjny, jako że nie ma obowiązku dokumentowania poniesionych kosztów na cele rehabilitacji, to: "Mimo, że nie wynika to jasno z przepisów, można spotkać się z żądaniem urzędu skarbowego przedstawienia dokumentów poświadczających korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych". A więc ustawa swoje, urzędy skarbowe i tak będą interpretować jak zechcą.

  • MAX!(2009-03-02 09:46) Odpowiedz 00

    Złodziejskie panstwo Polska! równi i równiejsi .

  • Maria(2009-03-02 11:12) Odpowiedz 00

    tym nawiedzonym doradcą (jak np.Maciejowi Greli)proponuję na jeden dzień związać mózg z nogami i kazać jechać do gabinetu rehabil. na rozczepienie (laserowe mniej boli).Ciekaw jestem jakie warunki zostały by spełnione do ULGI i ILE. Ręce i nogi uginają się od głupoty w tym "przyjazdnym państwie p.Palikota i Pitery.

  • Ula(2009-03-02 11:27) Odpowiedz 00

    Dlaczego jest taki duży limit (2280), a nie są wymagane żadne dowody poniesienia tych wydatków, np. faktury za paliwo? Ktoś wyda np. 100 na cele rehabilitacyjne, a odliczy pełny limit. I co? I nic...
    A poza tym, czy ktoś to sprawdza?