statystyki

Ulga prorodzinna również dla rolników

autor: Magdalena Majkowska18.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 18.02.2009, 11:01
 • Wyślij
 • Drukuj

Zmiana prawa Posłowie proponują, aby z ulgi prorodzinnej mogli korzystać także rolnicy. Ulga byłaby przyznawana na wniosek rolnika opłacającego podatek rolny. Zdaniem ekspertów odliczanie ulgi od podatku rolnego nie jest dobrym rozwiązaniem.

reklamareklama


ANALIZA

W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie ulgi prorodzinnej, z której mogliby skorzystać rolnicy. Podatnicy podatku rolnego mogliby odliczyć ulgę na analogicznych zasadach jak podatnicy PIT, z tą różnicą, że ulga byłaby stosowana na podstawie decyzji wydawanej na wniosek podatnika. Autorem projektu jest PiS. Przedstawiciele pozostałych klubów parlamentarnych nie wyłączają poparcia tej propozycji. Pomysł negatywnie oceniają natomiast eksperci podatkowi.

Rolnicy bez ulgi

Podstawowym warunkiem korzystania z ulgi prorodzinnej jest odprowadzanie do kasy fiskusa podatku dochodowego rozliczanego na ogólnych zasadach. Rolnicy, którzy podatku dochodowego nie płacą, zostali automatycznie wykluczeni z grona uprawnionych do ulgi.

- Obecnie tyko część osób, które płacą podatki, może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ponieważ rodziny rolnicze są z tego przywileju wyłączone, a płacą swój podatek rolny, to uznaliśmy, że również oni powinni mieć dostęp do ulgi - argumentuje Joanna Kluzik-Rostkowska z PiS, przedstawicielka wnioskodawców.

Podkreśla jednocześnie, że w momencie, kiedy klub wychodził z tą propozycją, mowa była o reformie KRUS. Skończyło się na niewielkich oszczędnościach, co przy wpłatach do rolniczej kasy z budżetu państwa na poziomie 16 mld zł rocznie nie jest żadną rewolucją.

- Oczywiście idealnie byłoby, gdyby rolnicy płacili normalny podatek dochodowy, a KRUS został przebudowany - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.

Ujednolicenie rozliczeń

Propozycji odliczenia ulgi prorodzinnej od podatku rolnego nie sprzyja coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza - uważają posłowie zasiadający w sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

- Samej propozycji nie mówimy nie, jednak w obliczu kryzysu, napiętych wydatków budżetu państwa i konieczności szukania oszczędności jest to decyzja niezwykle trudna - mówi Krystyna Skowrońska z PO, wiceprzewodnicząca komisji.

Podkreśla, że dzisiaj trudno jest określić koszt wprowadzenia takiego rozwiązania, poza tym wszystkie sprawy związane ze świadczeniami rolniczymi należy rozpatrywać kompleksowo.

Również Andrzej Pałys z PSL twierdzi, że trzeba ostrożnie podejść do tego przedsięwzięcia.

- Konieczne jest zrównanie rodzin rolników w prawie do ulgi, dlatego projekt zasługuje na to, żeby go spokojnie rozważyć - mówi poseł.

Przyznaje jednak, że nie jest to najlepszy czas na takie zmiany. Pomysł zdecydowanie popiera natomiast Stanisław Stec z Lewicy. Zdaniem posła nie można traktować inaczej rodzin, które opłacają podatek dochodowy i rolny.

W ocenie dr. Krzysztofa Biernackiego, eksperta podatkowego w firmie Rödl & Partner, ujednolicanie zasad rozliczeń podatkowych wszystkich grup społecznych niewątpliwie zasługuje na aprobatę.

- Trzeba jednak podkreślić, że rolnicy, rozliczając się na podstawie zryczałtowanego podatku rolnego, uzależnionego od ilości i jakości posiadanych gruntów, w całkowicie odmienny sposób określają kwotę podatku do zapłaty - mówi Krzysztof Biernacki.

W konsekwencji stosowanie analogicznych ulg i zwolnień jak w podatku dochodowym nie znajduje swojego uzasadnienia.

- Należałoby rozpocząć od objęcia wszystkich osób powszechnym podatkiem dochodowym, a następnie stosować te same zasady rozliczania ulg i zwolnień - podkreśla nasz rozmówca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 19

 • 1: Kamila z IP: 79.186.76.* (2009-06-24 09:26)

  Wy miastowi tylko myślicie o zakupach itp i tylko mieć racje na swoim ale tak nie jest

 • 2: Kamila z IP: 79.186.76.* (2009-06-24 09:23)

  Dzieci rolników za darmo na kolonie nie wyjeżdrzają ale niektórzy twierdza niestety ale tak nie jest jak bys mieszkał na wsi i miał rodziców rolników to byłbys w temacie ale no widzisz

 • 3: realista z IP: 95.48.16.* (2009-03-02 10:03)

  Kolego z pozycji 2 ty chyba nie masz zielonego pojęcia o rolnictwie i sytuacji jaka tam panuje. Na twoim miejscu bym sie kolego wogóle nie wypowiadał w tych kwestiach bo siejesz propagandę która ma pokrycie w tym co piszesz może w 10%. Jeżeli jest tak słodko to kup sobie kawałek ziemi i będziesz miał też tak dobrze jak rolnicy. To co piszesz to świadczy o twoim braku wiedzy na ten temat i radziłbym sie nie wypowiadać. Jeżeli chcesz coś powiedzieć to trzeba najpierw wiedzieć co powiedzieć a nie gadać co ślina na język przyniesie. Proponuję wszystkim którzy uważają, że jest tak słodziutko zasmakować tych miodów. POLECAM GORĄCO!!!
  Podejrzewam, że w pierwszym półroczu zdanie by zmienili i woleliby pracować po 12 h/ za 1000 zł
  Owszem uważam, dobrze rolnicy mają tylko Ci powyżej 100 ha ale to już przecież małe przedsiębiorstwa ale każdy mniejszy jak by cię dopadł podejrzewam, że tak łatwo by tobie tego nie wybaczył. Głupot które piszesz !!!

 • 4: WaG z IP: 85.28.130.* (2009-02-19 21:21)

  A i jeszcze jedno - stawka zwrotu obejmuje towary sprzedawane, stawki 7% i 22% towar kupowany; czyli co bratku - kupujesz produkty za '100', nie ujmujesz 'robocizny' itp. i sprzedajesz też za '100'??
  No jak tak, to rzeczywiście licz sobie te 16% "straty". Nawet możesz to sobie nazwać "podatkiem od straty".
  I powodzenia w prowadzeniu interesów.

 • 5: WaG z IP: 85.28.130.* (2009-02-19 21:02)

  Do 14:
  Zastanów się co piszesz człowieku - nie tylko większość podatników płaci PIT ale też VAT;
  Poza tym kupując środki do produkcji rolnik płaci 7% i 22% a nie tylko 22%..
  Ps. już widzę jak wnosisz pozew a może z zacietrzewienia jeszcze akt oskarżenia przeciwko 13!!

 • 6: mir_J64 z IP: 83.8.72.* (2009-02-18 21:57)

  Zastanawiające jest za jaką łapówę tytuł profesora dostał Leonard Etel . Bo na pewno nie za wiedzę, warto by bliżej przyjrzeć się temu osobnikowi. Brednie jakie wygłasza na temat podatku vat najdobitniej o tym świadczą. Rolnik ryczałtowy otrzymuje ryczałtowy zwrot podatku vat w cenie towaru jaki sprzedaje. Stawka zwrotu na dzień dzisiejszy to 6 %, jednocześnie kupując środki do produkcji musi zapłacić 22%. Pozostaje różnica w wysokości 16% czym ona jest, bo według "profesora" nie jest to podatek. Dla porównania stawka podatku Pit dla większości podatników to 18% pomniejszone o możliwe do uzyskania ulgi. Piszącym na forum, np. 13 radzę zastanowić się nad sobą, podawanie przez gazetę numeru IP znacznie ułatwia ustalenie adresu zamieszkania i ewentualne dostarczenie pozwu sądowego. Pozostałym aby wreszcie zdecydowali się czy, chcą równego traktowania przez prawo czy nie.

 • 7: syn rolnika z IP: 78.8.105.* (2009-02-18 14:30)

  Rolnik to nienażarty wieprz.
  Biedakom z miasta by z gardła wydarł, sam by gówn o zjadł, a nie dał.

  Rację ma nr 11
  Do roboty, a nie stania pod sklepem z piwem, a potem wysługiwanie się dziećmi.

 • 8: Poraj z IP: 87.67.202.* (2009-02-18 13:31)

  Uwazam, ze formula ulgi prorodzinnej powinna ulec zmianie. Zostala ona sciagnieta z USA. Wprowadzona byla za czasow Prez. Clintona, kiedy pieniadze do Ameryki walily drzwiami i oknami. Powstalo wtedy chyba 6 mln nowych miejsc pracy i Clintonowska ulga prorodzinna /przy rezygnacji z zasilkow dla dzieci/ miala za zadanie zmusic m.in. matki samotnie wychowujace wieksza ilosc dzieci do pracy.
  Uwazam, ze nie mozemy sie wzorowac na USA.
  Byc moze o wprowadzeniu ulgi prorodzinnej zadecydowal inny czynnik, wynikajacy z polityki neoliberalnej, ktory polega na wspomaganiu dzieci osob bogatszych.
  Uwazam jednak, ze ulga prorodzinna w obecnej postaci nie powinna funkcjonowac. Nalezy wszystkim dzieciom zapewnic pomoc.

 • 9: wyborca z IP: 87.105.20.* (2009-02-18 13:15)

  Mieszkańcy wsi nic nie róbcie Pawlak wam da -jedzcie do miast na zakupy tylko a miastowi was wyżywią z ogródków działkowych.Lenie pieprzone do roboty a nie płakac bez przerwy że na wsi nic się nie opłaci.

 • 10: arimgdynia z IP: 81.190.8.* (2009-02-18 12:50)

  ZGADZAM SIĘ CAŁKOWICIE Z POZ. NR 2 !!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama