Odliczanie wydatków na samochód służbowy: Leasing przestanie się opłacać

autor: Agnieszka Pokojska12.06.2018, 21:08; Aktualizacja: 13.06.2018, 14:02
samochody, motoryzacja, transport

A to oznacza, że taka forma finansowania zakupu aut droższych niż 150 tys. zł stanie się nieopłacalna.źródło: ShutterStock

Koniec z odliczaniem od przychodu całości rat za samochody osobowe. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy kupujący droższe modele, warte ponad 150 tys. zł. Ale i właściciele tańszych mogą sporo stracić.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Przedsiębiorca / etatowiec(2018-06-20 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem... czy wy naprawdę sądzicie że jak ktoś jeździ DROGIM (co to znaczy drogo) samochodem to jest "bogaczem"? Ze kardy kto prowadzi wlasna firmę jest "bogaczem? Tak jak ktoś już wcześniej napisał: załóż własną firmę jak to takie proste!! Weź odpowiedzialność za pracowników- oni mają kredyty (Tak jak i Ty sam) i rodziny na utrzymaniu. To na Tobie będzie spoczywac obowiązek znalezienia zlecenia dla firmy żeby Twoi pracownicy mieli za ci żyć!!! Weź ten stres na siebie jak to takie proste!! Najbardziej irytuje mnie jak sąsiad zobaczy że kupiłeś nowy samochód to od razu myśli że masz pieniądze- tylko Ci co prowadzą własną firmę to rozumieją że ich właśnie wtedy nie mają. Samochd jest w leasingu a leasing żeby nie stracić tego co się zarobilo. Niech osoby komentujące że prowadzenie firmy to coś luksusowe to niech sobie zrobią kalkulację kosztów i potencjalnych zarobków- może wtedy zrozumiecie oburzenie przedsiębiorców.

    Odpowiedz
  • polski parobek(2018-06-16 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy na furmanki!

    Odpowiedz
  • polski parobek(2018-06-16 21:21) Zgłoś naruszenie 20

    aby wszystkim żyło się równie źle!

    Odpowiedz
  • fagsh(2018-06-16 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyzej kupie Seicento VAN i bede na niego tankowal paliwo, przeglady itd Za swoje auto odlicze 50%, za VANa 100 i za paliwo 100% itd. Ciekawe jak to jeszcze bedzie z najmem.

    Odpowiedz
  • Majek (2018-06-16 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze skonczy sie lans i pisanieze samochod sponsorowany z 500 plus

    Odpowiedz
  • Prawda o dzikim kraju(2018-06-16 11:23) Zgłoś naruszenie 40

    Zawsze intrygowała mnie głupota ciemnoty. Jeśli ciemnota twierdzi ,że wydanie 100% wartości przedmiotu celem odpisu 20% jest zyskiem to rzeczywiście marksizm i leninizm kwietnie jeszcze w "umysłach" ciemnoty. Aktualna propaganda dla ciemnoty bardzo sprytnie ukrywa fakt ,że przedsiębiorca w Polsce w efekcie końcowym nic nie odpisze od podatku/podatków. Po 4/5 ciu latach gdy przedmiot straci połowę wartości i trzeba go będzie sprzedać to Vat i dochodowy trzeba zapłacić już nie 50% a 100 %. Czyli w efekcie wszystkie odpisy do zwrotu. A ciemnota łyka wszystko jak gęś ciepłe kluski. Niestety Komuna w tym kraju ma się dobrze i jest fantastycznie zakamuflowana. Życzę wszystkim ujadaczom i komunistom ,żeby zostali panami swojego losu czy mieli DG oraz tego słynnego merola i willę w jeden rok po otwarciu DG. Bo to przecież oczywiste.

    Odpowiedz
  • Cześć(2018-06-14 13:23) Zgłoś naruszenie 19

    Bogacz kup mesia na firmę wszystko w koszty a pracownik za własną kasę i benzyna i samochod

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mądry(2018-06-14 06:40) Zgłoś naruszenie 315

    Nareszcie nie będę płacił za bogaczy. Brawo

    Odpowiedz
  • Zgred (2018-06-13 22:01) Zgłoś naruszenie 84

    Takich numerow będzie coraz więcej im się pieniądze po prostu należą. Ktoś musi złożyć się na dojdą zmianę

    Odpowiedz
  • Autor(2018-06-13 21:46) Zgłoś naruszenie 195

    Przedsiębiorca robi 100 tys km. rocznie bo taka jego robota a zwykły kowalski 10 tys .bo pracodawca musi mu zapewnić dowóz do pracy aby ten łaskawie zjawił się w tej pracy .Więc kto dłużej bedzie jeździł autem. Mam radę dla tych którzy zazdroszczą przedsiębiorcą, załuż sobie firmę i już na drugi dzień bedziesz jeździł Mercem za darmo. Powodzenia

    Odpowiedz
  • fitzroy (2018-06-13 21:04) Zgłoś naruszenie 1024

    Rozumiem oburzenie,sam nie jestem zwolennikiem obecnej władzy delikatnie mówiąc. Obserwując otoczenie dochodzę jednak do wniosku ,że mimo wszystko najlepsze i najdroższe fury są kupowane na firmę.Mnie jako osobę fizyczną nie stać na to żeby co 3-4 czy nawet 5 lat zmieniać auto ,raczej czekam aż skończę spłacać kredyt i odetchne troche,nie mogę odliczyć paliwa,napraw,opon itd a auta też potrzebuje.Firmie za to wręcz nie opłaca się nie mieć kredytu/leasingu na nowe auto.Ja muszę co do grosza wycalować na wszystko związane z użytkowaniem samochodu więc chyba tak źle nie macie prywaciarze.Te wszystkie mesie amg, panamery turbo itd to za uczciwie zarobione gotówkę kupujecie?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • konrad(2018-06-13 14:46) Zgłoś naruszenie 834

    Zawsze mnie intrygowało komu bardziej się to opłaciło -firmie leasingowe czy klientowi bo jeżeli obu stronom to znaczy ze stratny był podatnik czyli budżet państwa.

    Odpowiedz
  • podatnik(2018-06-13 14:17) Zgłoś naruszenie 1514

    Najwięcej stracą firmy leasingowe bo nie będą strzyc naiwniaków .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Suweren(2018-06-13 13:40) Zgłoś naruszenie 1913

    PO i PIS inaczej POPIS ... to ta sama BANDA ze styropianu, tylko nieco w innych kołnierzykach. Tragedią POLSKI jest, że ... WŁADZA w POLSCE po 1989 r. owszem zmieniała się , ale przechodziła ... z RĄK do RĄK, a nie ... z GŁOWY do GŁOWY !!! . A"Ciemny Lud" co 4 lata stawiał krzyżyki w wyborach ... i przez 4 następne lata dźwigał te KRZYŻE.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emigrantoimigrant(2018-06-13 11:44) Zgłoś naruszenie 418

    kolejna kara dla przedsiębiorczych. a nagrody dla leniwych chcą wpisać do konstytucji Jak tak dalej pojdzie to: "AAAAAaaaaa Dom sprzedam" I znowu zostawię tych wszystkich socjalsów, niech wtedy sobie dzielą NIC miedzy siebie...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • masakra(2018-06-13 11:16) Zgłoś naruszenie 445

    szukanie pieniędzy na socjal dla suwerena ciąg dalszy. Kwota wolna od podatku w UK 15.500 funtów!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nenia(2018-06-13 09:56) Zgłoś naruszenie 547

    Potencjalnie to ja jestem nawet gwałcicielem, bo zawsze mam przy sobie … no, wiecie co.

    Odpowiedz
  • Jaa(2018-06-13 09:56) Zgłoś naruszenie 7012

    Pytanie tylko, po co prowadzić firmę w Polsce? W normalnych krajach nie wprowadza się takich utrudnień. Odpis VAT to 100% i od podatku dochodowego tak samo. Kwota wolna od podatku coś znaczy i przedsiębiorca nie jest traktowany jak wróg publiczny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Alek(2018-06-13 09:31) Zgłoś naruszenie 5218

    No coz zwieksza mi koszty to obnize wynagrodzenie pracownikom, albo jednego zwolnie a w zamian kupie maszyne ktora go zastapi. Przeciez nie po to kupuje mercedesa za 300 tys zl zeby panstwu doplacac. Juz dosc ze ma od tego auta akcyzje i VAT 23% to jeszcze mu malo?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • BOLO(2018-06-13 07:24) Zgłoś naruszenie 35105

    Jak ja bardzo ,,współczuję,, kapitalistom. Co oni teraz zrobią? Przecież będą musieli troszkę dopłacać do swoich luksusowych cacek. To będą ich prywatne pieniądze. Oni tego nie zniosą.

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz