statystyki

Polska będzie centrum księgowym Europy

autor: Łukasz Zalewski06.02.2009, 03:00

Kryzys przyczyni się do wzrostu popularności centrów obsługi księgowej. Wkrótce zapotrzebowanie na księgowych może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Kolejne firmy będą bowiem przenosiły obsługę księgową do Polski.

Reklama


Reklama


RAPORT

W czasach kryzysu finansowego i spowolnienia gospodarczego księgowi mogą spać spokojnie. Opublikowane w ostatnim czasie dane i rankingi pokazują, że Polska jest liderem w obsłudze księgowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Już teraz w 300 największych centrach usługowych w Polsce zatrudnionych jest ok. 45 tys. osób, a Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prognozuje, że w 2010 roku liczba ta wzrośnie do 70 tys. osób. Obsługą księgową zajmuje się obecnie ok. 10 tys. księgowych, ale w przyszłym roku również na ten rodzaj usług wzrośnie zapotrzebowanie, więc pracy dla polskich księgowych na pewno nie zabraknie.

Polska magnesem

W opublikowanym niedawno rankingu 50 miast outsourcingu, w którym oceniana jest atrakcyjność miast pod względem inwestycji w centra BPO (wydzielenie procesów biznesowych na zewnątrz), Kraków zajął 5. miejsce, a Warszawa 28. na świecie. Kraków wyprzedziły tylko dwa miasta chińskie (Pekin, Szanghaj), jedno wietnamskie i jedno filipińskie. Nawet Kalkuta z Indii, czyli kraju uważanego za centrum światowego outsourcingu usług, znalazła się tuż za polskim miastem. Kraków jest więc niekwestionowanym liderem w Europie. Kolejne polskie miasta również starają się przyciągnąć inwestycje w centra usług, w tym również usług księgowych. Co roku powstaje od kilku do kilkudziesięciu takich centrów na terenie kraju. Jak twierdzą eksperci, kryzys spowoduje, że istniejące już centra będą obsługiwały więcej firm, zwłaszcza tych z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych. Będą także powstawały nowe centra. Co skłania do takich prognoz?

- Paradoksalnie kryzys może wymusić działania zwiększające efektywność, a do takich należy przenoszenie centrów BPO do tańszych lokalizacji - wyjaśnia Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Dodaje on, że Polska długo jeszcze pozostanie magnesem dla centrów usług wspólnych ze względu na duży zasób wykształconych specjalistów w wielu dziedzinach, także w obsłudze księgowej.

- Rozwój rynku centrów BPO jest trendem globalnym wynikającym z poszukiwania efektywności i dlatego ma bardzo dobre perspektywy rozwoju w Polsce - mówi Paweł Wojciechowski.

Atuty kraju i miast

Jak wyjaśnia Sebastian Bedekier z Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji w Urzędzie Miasta Poznań, inwestorzy zagraniczni najpierw wybierają kraj, a później miasto, w którym chcą ulokować centrum obsługi. Jego zdaniem firmy i koncerny zagraniczne, które podejmują decyzje o wprowadzaniu oszczędności poprzez oddanie obsługi księgowej na zewnątrz, przyciąga do Polski dostępność kadry i koszty pracy.

- To są dwa podstawowe warunki. Potem liczy się oczywiście otoczenie biznesowe i ilość dostępnych powierzchni biurowych. Bardzo ważna jest znajomość języków obcych - mówi Sebastian Bedekier. Dodaje, że wszystkie powyższe czynniki decydują o tym, czy firma, która chce przenieść obsługę księgową lub inną na zewnątrz, przyjedzie do Polski, Czech czy na Węgry.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ela(2009-02-06 10:05) Odpowiedz 00

  "centra księgowe" ha,ha,ha,haaaa,haaaaaaaaaa, "praca dla księgowych" ha, ha,ha,haaaaa,haaaaaaaaa; to chyba napisał ktoś (GP?!?!), kto wogóle nie ma pojęcia o pracy księgowej; co innego być wyrobnikiem i wklepywać a co innego być księgową i to dobrą; kto na tym zyska? wielkie firmy? bo potrzebują wyrobników do pracy? i to zamieszcza na swoich łamach GP? do bani z taką gazetą bo oscyluje w kierunku brukowca;

 • aa(2009-02-06 13:20) Odpowiedz 00

  zatrudniają ludzi po lingwistyce, którzy zostają przeszkoli w zakresie kilku ksiegowań więc nie muszą wiele wiedzieć o ksiegowosci i nie za 1500zł tylko za 1200zł w sytemie pracy zmianowej, w polskich firmach wygląda to jeszcze gorzej zatrudniani są na staże studenci lub absolwenci za jeszcze mniejsze pieniądze, bonusem ma być renoma pracodawcy.

 • Jack(2009-02-06 11:54) Odpowiedz 00

  Jak widać mi, księgowe chyba wolą siedzieć na bezrobociu, bo przecież nie będą się zniżać do poziomu księgowych pracujących w centrach ;) Dla mnie sprawa jest prosta, więcej miejsc pracy=więcej pracowników=większe wpływy z VATi pit=wyższy wzrost gospodarczy=dobrze dla kraju=dobrze dla wszystkich

 • lyngwysta(2009-02-06 23:29) Odpowiedz 00

  Przeciętna polska ksiegowa do takiej pracy nie pójdzie, bo oprócz polskiego zna tylko łacinę

 • jawo(2009-02-06 03:25) Odpowiedz 00

  nie wyobrazam sobie polskiej ksiegowej ktora rozlicza amerykanska lub japonska firme ,moze chinska ,bedzie latwiej

 • OK(2009-02-10 16:37) Odpowiedz 00

  Zwalniają ze skarbówki przyjmują w księgowości - jakaś równowaga jest

 • Bej(2009-02-06 13:46) Odpowiedz 00

  Bez przesady pracuje w takim centrum od 2 lat . mam 3400 netto i nie jest to tylko wklepywanie danych w program!!!

 • ksiegowy(2009-02-06 08:08) Odpowiedz 00

  Niech się wypchają z taką pracą: za 1,5 tys. zł. wklepywać w komputer jak maszyna tysiące danych na godzinę. Nic dziwnego, że ciągle się ogłaszają, bo szanujący się księgowi nie chcą u nich pracować. Takie "centra rozliczeniowe" na mapie poszukiwania pracy najlepiej omijać z daleka!

 • Do księgowej(2009-02-06 10:04) Odpowiedz 00

  No chyba kraj nie traci na inwestycjach zagranicznych?

 • mi(2009-02-06 10:06) Odpowiedz 00

  Jak zaczną zwalniać księgowych w firmach, to i centra księgowe będą dobre... obym się mylił, bo życzę księgowym jak najlepiej.

 • księgowa(2009-02-06 09:45) Odpowiedz 00

  do puki będą działać programy stażowe to siła robocza dla centrów będzie za darmo,młodzi będą klepać sterty dokumentów za miskę ryżu, a nie za 1,5 tys.zł (to byłaby rozrzutność), a Polska stanie się centrum usług księgowych... Kto tak naprawdę na tym korzysta ,a kto traci

 • gwi(2009-02-06 16:07) Odpowiedz 00

  Ludzie nie mają pojęcia o centrach, a się wypowiadają...

 • leszek(2009-02-06 07:54) Odpowiedz 00

  Jawo. Tu chodzi nie tylko o rozliczanie całościowe a np o klepanie przez cały dzien jednych i tych samych dokumentów. Każdego można nauczyc pewnych powtarzalnych czynności.

 • jjm(2009-02-06 08:53) Odpowiedz 00

  To nie jest praca dla księgowych! Do tego nie trzeba nic poza jakąś znajomością jezyka. Bezmyślne klepanie danych jak w manufakturze.

 • ha(2009-02-07 01:23) Odpowiedz 00

  Jesteśmy tańsi, można by być nieco droższym :)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama