Stabilność rynku pracy, dobre zaplecze kadrowe, wysoka jakość usług - to elementy, które sprawiają, że Polska jest znakomitym miejscem dla inwestycji w centra usługowe.
Polska jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Europie dla inwestycji z sektora BPO (m.in. obsługi księgowej) - wynika z najnowszego raportu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Jones Lang LaSalle i Grafton Recruitment. O atrakcyjności Polski - zdaniem autorów raportu - świadczy wiele czynników, które brane są pod uwagę podczas podejmowania decyzji o lokalizacji centrum usług.
Wśród nich należy wymienić fakt, że polskie uczelnie opuszcza rocznie ok. 400 tys. absolwentów, w tym najwięcej w Warszawie, Krakowie i Katowicach. W tych, ale również innych miastach firmy lokujące centra finansowo-księgowe, mogą więc znaleźć wykształconych młodych ludzi, co potwierdzają dyrektorzy w centrach.
Jak mówi w raporcie Marek Grodziński z centrum Capgemini w Krakowie, firma podjęła decyzję o ulokowaniu w tym mieście swojego centrum ze względu na utalentowanych, dobrze wyedukowanych młodych ludzi, którzy posługują się wieloma językami obcymi (najczęściej angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim). Takich pracowników można znaleźć również w innych miastach, w tym w Warszawie, o czym przekonuje Paweł Łobejko z centrum BPO Accenture w Warszawie.
Koncerny przenoszące obsługę księgową do Polski doceniają również jakość pracy oraz stabilność rynku pracy.
Nie bez znaczenia są oczywiście koszty, które są konkurencyjne wobec kosztów w innych krajach, a także zachęty inwestycyjne. Jeśli koncern zdecyduje się ulokować takie centrum w Polsce i zatrudnić w nim 250 osób, dostanie dofinansowanie w wysokości 3,2 tys. zł na jedno miejsce pracy. Autorzy raportu twierdzą również, że oczekiwania płacowe pracowników są w Polsce niższe niż Europie Zachodniej.
Kolejnym elementem wpływającym na atrakcyjność kraju jest dostępność powierzchni biurowej. Poza faktem, że w największych miastach Polski dostępność takich powierzchni jest duża, to jeszcze stawki za wynajem są bardzo konkurencyjne (od 13 euro/mkw.). Z raportu wynika, że jedynie na Węgrzech w Budapeszcie stawki są nieco niższe.