statystyki

Zmiany w 2018 roku: Ryczałtowcy zapłacą ekstra podatek od foliówek

autor: Agnieszka Pokojska02.01.2018, 07:16; Aktualizacja: 02.01.2018, 11:27
To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.źródło: ShutterStock

Opłata recyklingowa, którą od 2018 r. sklepy pobiorą od klienta, będzie przychodem dla podatników, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany. Nie mogą wykazać jej w kosztach, więc zapłacą od niej daninę.

Reklama


To oznacza, że fiskus wzbogaci się nie tylko na VAT, który trzeba będzie naliczyć od opłaty recyklingowej (o czym poinformowaliśmy jako pierwsi w DGP), ale też dodatkowo na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Stracą więc sprzedający warzywa i owoce na osiedlowych targowiskach i kwiaciarnie, które oprócz kwiatów często sprzedają też upominki, znicze itp. drobny asortyment, który pakują w foliowe torebki.

Na problem zwrócił nam uwagę właściciel biura rachunkowego, obsługujący kilkunastu ryczałtowców, którzy od 2018 r. będą zmuszeni pobierać od klientów opłatę recyklingową i odprowadzać ją na rachunek Ministerstwa Środowiska.

Skoro opłata recyklingowa będzie dla nich przychodem, to tylko na niej stracą. Ryczałt bowiem oprócz wielu zalet (uproszczona ewidencja, stosunkowo niska stawka podatku) ma też wadę – nie można odliczyć kosztów, w związku z czym daninę płaci się od przychodu.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ciekawy(2018-01-04 19:02) Zgłoś naruszenie 80

    A co w przypadku ryczałtowca bez kasy fiskalnej (mieści się w limicie zwolnienia)? jak ewidencjować wydane torby?

    Odpowiedz
  • ryczałtowiec(2018-01-03 11:29) Zgłoś naruszenie 30

    Urzędasy muszą wszystko komplikować? Wystarczyło wprowadzić wyższy podatek producentom toreb i od nich pobierać recykling a handlowcom dać spokój. Musieli by tylko zapłacić więcej przy zakupie foliówek, i tyle.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane