statystyki

W Hiszpanii tak jak w Polsce obowiązuje progresywna skala podatkowa

autor: Bogdan Świąder15.02.2008, 22:02; Aktualizacja: 13.03.2008, 11:15

Hiszpański system podatkowy przewiduje płacenie podatku dochodowego według czterostopniowej skali. Stawka podatku rośnie wraz z wielkością dochodu.

Reklama


Reklama


Podatek dochodowy od osób fizycznych I.R.P.F (Impuesto Rendimiento Personas Fisicas) w Hiszpanii obejmuje wszystkie dochody osób fizycznych i powiększenie majątku. Jest to podatek progresywny, który rośnie wraz ze wzrostem podstawy opodatkowania (dochodu).

Rozliczenie roczne

Osoby zobowiązane do płacenia tego podatku corocznie same rozliczają się z urzędem skarbowym, który ma prawo do weryfikacji rozliczenia przedstawionego przez podatnika. Podatek dochodowy dotyczy zarówno obywateli hiszpańskich, jak i cudzoziemców zamieszkałych w Hiszpanii, z wyjątkiem dyplomatów i pracowników delegowanych do pracy w tym kraju.

Osoby fizyczne, które zakładają działalność gospodarczą, mogą wybrać trzy możliwe formy działalności: indywidualną oraz wspólnotę mienia i spółkę cywilną (w tym przypadku muszą być co najmniej dwie osoby). Od dochodów uzyskanych w ramach tej działalności odprowadza się podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stawka podatku

Hiszpański PIT jest podatkiem progresywnym, na który składa się stawka ogólna i lokalna uzależniona od miejsca zamieszkania podatnika. Minimalna stawka zbiorcza w 2007 roku wynosi 24 proc. (dla dochodu do 17 360 euro), zaś maksymalna - 43 proc. (dla dochodu powyżej 52 360 euro).

Nierezydenci pracujący w Hiszpanii (na przykład Polacy) mogą wybrać między opodatkowaniem PIT na zasadach stosowanych do rezydentów (Hiszpanów) a opodatkowaniem właściwym dla nierezydentów. Rozliczając się jak nierezydenci, Polacy odprowadzają podatek tylko od dochodów osiąganych w Hiszpanii według stawki 24 proc. Możliwość rozliczania właściwego dla nierezydentów przysługuje również przez pierwszych pięć lat od zmiany rezydencji podatkowej na hiszpańską.

Preferencje podatkowe

Przepisy hiszpańskie przewidują różnego rodzaju ulgi i odliczenia w podatku, na przykład dla osób samotnie wychowujących dzieci lub rodzin wielodzietnych. Alimenty płacone przez małżonka niewychowującego dziecka drugiemu małżonkowi nie są wliczane do dochodu do opodatkowania.

Hiszpański system podatkowy, podobnie jak w Polsce, umożliwia łączne rozliczanie się małżonków. Wspólne rozliczenie przynosi korzyść podatkową, gdy jeden z małżonków ma znacznie mniejsze dochody lub w ogóle nie pracuje. Wynika ona z tego, że w Hiszpanii obowiązuje wysoka kwota wolna od podatku. Stawka państwowa to 5050 euro.

ZASADY ROZLICZANIA PODATKU PIT W HISZPANII

•  pobierany od wszystkich dochodów osób fizycznych i powiększenia majątku,

•  progresywny, czyli stopa opodatkowania rośnie wraz ze wzrostem dochodu,

•  podatnicy sami rozliczają się corocznie z urzędem skarbowym, a ten może zweryfikować rozliczenie,

•  podatek dochodowy dotyczy rezydentów (obywateli hiszpańskich) i cudzoziemców (nierezydentów) zamieszkałych w Hiszpanii,

•  podatek nie dotyczy dyplomatów i pracowników delegowanych do pracy w Hiszpanii.

SKALA PIT NA 2007 ROK

•  dochód do 17 360 euro - 24 proc.

•  dochód ponad 17 360 do 32 360 - 28 proc.

•  dochód ponad 32 360 do 52 360 - 37 proc.

•  dochód ponad 52 360 - 43 proc.

Ważne!

Ostateczny termin rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok podatkowy upływa 30 czerwca następnego roku

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • Baba(2014-07-08 15:49) Odpowiedz 00

  Podawanie informacji z 2007 roku - np. skala podatkowa jest delikatnie mówiąc ABSURDEM>

 • Jasu(2008-04-30 10:42) Odpowiedz 00

  Bardzo konkretne informacje.Dobry artykuł.Krótko i na temat.Polecam.

 • rafal(2008-05-13 13:32) Odpowiedz 00

  mam pytanie i prosze o pomoc!!!
  obecnie mieszkam i pracuje w hiszpanii z zona i dwujka malych dzieci,
  niewiem czy oplaca mi sie tutaj rozliczac.
  prosze o pomoc!!!

 • Marta(2010-05-14 09:38) Odpowiedz 00

  w przypadku jesli ty muszisz zaplacic podatek to mozesz go zaplacic ratach ale wtedy musisz sie rozliczyc do 25 czerwca i wypelnic wniosek o rozlozenie na raty. na dwie raty mozesz rozlozyc bez odsetek. jena rata (jakies 60% kwoty do wplacenia) przypada na lipiec a druga na listopad. jesli wypelnisz numer konta to se sami sciagna kiedy przypadnie data. mozesz tez podpisac ze sam wplacisz w wyznaczonym terminie a konto haciendy.

 • poniat(2010-05-18 18:10) Odpowiedz 00

  A ja mam takie pytanko, jeżeli pracowałem w hiszpanii na ibizie w 2007 i 2008 roku po 2 miesiące i zarobiłem na ręke odpowiednio 2800 E i 3500 E to czy mogę dostać jakiś zwrot podatku ??

 • Pawel(2011-03-18 18:25) Odpowiedz 00

  Witam wszystkich jeżeli ktoś potrafi podpowiedzieć jestem pracownikiem sezonowym PEON praca 6 miesiące każdego roku w hiszpani dostaje dwa kontrakty na rozpoczęcie a drugi na koniec. Każdego miesiąca dostaje tam karteczkę z jakimiś rozliczeniem proszę o pomoc jakie dokumenty powinienem otrzymywać jak to uporzdkowac i dlaczego jednostki na funduszu emerytalnym w Polsce nie rosną

 • Bartek(2011-05-06 10:38) Odpowiedz 00

  Witam wszystkich, mam kilka pytan i naprawde potrzbuje waszej pomocy.
  1. Od 2008 pracuje u jednego pracodawcy w Hiszpani, za rok 2008 rozliczylem sie z podatku, choc moj dochod nie przekroczyl 20.000 euro,a w tutejszym urzedzie uslyszalem, ze jezeli dochod nie przekroczyl 20 tys euro rocznie nie musze sie rozliczac, jest to rozliczenie dobrowolne. Czy nie przekraczajac tej kwoty rocznej i nie rozliczajac sie bede mial jakies problemy w Polsce?
  2. Czy potrzbuje jakies zaswiadczenie, ze roliczylem sie w Hiszpani? Tutaj to przebiega zupelnie inaczej, kwote doplaty lub nie doplaty urzedy kieroja bezposrednio do bankow,, obciazajac bezposrednio konto klienta, a druki tzn.boradory mozna skonsultowac przez internet lub przez telefon.
  3. Czy jak sie raz rozliczylem , musze sie juz za kazdy rok rozliczac? ( moje dochody nie przekraczaja 20 tys euro rocznie)
  4. Jako, ze wiekszosc czasu pracujemy poza miejscem zamieszkania, z firmy dostajemy za kazdy dzien pracy poza "domem" 42 euro diety. Czy te dodatkowe pieniadze sa tez brane pod uwage przy rozliczeniu?
  5. Zarok 2009 nie rozliczylem sie, teraz probuje zalatwic rozliczenie za jednym razem za 2009 i 2010. Groza mi jakas kara pieniezna. Teoretycznie, do jakiej kwoty moze siegnac ta kara? i jak to sie ma z pytaniem pierszym?

 • Cassie(2011-05-12 20:16) Odpowiedz 00

  W Hiszpanii musisz sie rozliczyc jak dochod przekracza 22000 tys euros do tej kwoty nie ma obowiazku rozliczania sie z podatku.

 • betti79(2012-04-11 20:39) Odpowiedz 00

  Witam!mam pytanie i potrzebuję Waszej pomocy!Otrzymuję rente po zmarłym mężu z Hiszpanii a mieszkam w Polsce.Świadczenie to w Hiszpanii jest zwolnione z podatku natomiast w Polsce Urzad Skarbowy rząda ode mnie 8 000zł zwrotu podatku za 2009r.nie mówiac już za kolejne lata.Czy na pewno muszę odprowadzić w Polsce podatek?Proszę odpowiedzcie i gdzie w prawie mogę znależć na to odpowiedz???

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama