statystyki

Doradcy podatkowi zyskają nowe uprawnienia

autor: Łukasz Zalewski19.01.2009, 03:00; Aktualizacja: 19.01.2009, 11:55

Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki.

Reklama


Reklama


Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i ma na celu dostosowanie tej ustawy do wymogów dyrektywy usługowej. Zakłada m.in. rozszerzenie form wykonywania zawodu doradcy podatkowego oraz nadaje nowe kompetencje doradcom. Mimo zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, które koordynuje prace nad implementacją dyrektywy, że projekt zostanie opublikowany do końca 2008 roku, tak się nie stało. O zmianach, jakie niesie nowelizacja, poinformował przedstawiciel Ministerstwa Finansów podczas spotkania z państwową komisją egzaminacyjną do spraw doradztwa podatkowego.

Jakie zmiany

Dyrektywa usługowa ma na celu liberalizację rynku usług w UE. Zmiany dotyczą możliwości wykonywania doradztwa podatkowego przez wszystkie spółki kapitałowe, a nie tylko te wpisane na listę osób prawnych uprawnionych do jego wykonywania. Doradztwem w tych spółkach będą jednak mogły zajmować się tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych. Z dyrektywy wynika również, że doradcy będą mogli tworzyć spółki multidyscyplinarne z przedstawicielami innych zawodów, np. z radcami prawnymi. Będą też mogli wykonywać usługi w spółce komandytowo-akcyjnej. Dziś ustawa takiej możliwości nie przewiduje.

Kolejną zmianą jest zniesienie zakazu reklamy. Obecne rozwiązanie funkcjonuje wyłącznie w ustawie o doradztwie. W podobnych ustawach takich rozwiązań nie ma. Osoby wykonujące te zawody nie mogą się reklamować, ale wynika to z zasad etyki. Również doradcy podatkowi mają w zasadach etycznych zakaz reklamowania usług i będzie on wiążący po wykreśleniu go z ustawy.

Doradcy mają także uzyskać możliwość wykonywania innej działalności niż doradztwo podatkowe. Dziś katalog czynności, które mogą podejmować, jest dość wąski i sprowadza się do działalności edukacyjnej, szkoleniowej, wydawniczej, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz różnego rodzaju doradztwa. Również w tym przypadku mają znaleźć zastosowanie zasady etyczne.

Większe uprawnienia

Doradcy podatkowi mają otrzymać również szersze uprawnienia, np. do reprezentowania klientów w sprawach celnych czy egzekucji. Zostaną również złagodzone sankcje, jak np. skreślenie z listy doradcy podatkowego, który nie zawarł na czas ubezpieczenia OC. Po zmianach za brak ubezpieczenia będą groziły sankcje dyscyplinarne.

Nowością nie jest też zmiana w zakresie zawieszenia działalności doradczej, na mocy której doradcy będą mogli zawieszać działalność na czas nieokreślony. Umożliwi to m.in. zatrudnianie doradców w organach podatkowych i kontroli skarbowej.

W ustawie ma się także znaleźć przepis umożliwiający doradcom udzielanie dalszych pełnomocnictw (substytucji) oraz zmiana regulacji dotyczących komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego. W skład komisji wchodziłoby 60 członków (obecnie 55). Już po wprowadzeniu podziału na NSA i WSA pojawiła się propozycja, aby w skład komisji wchodzili nie tylko sędziowie Naczelnego Sądu, lecz także sądów wojewódzkich.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Reklama

 • ubiawiona :-)(2009-01-22 10:04) Odpowiedz 00

  heheh
  ale się ubawiłam tym "wspierają podatników"
  faktycznie są i tacy..ale w większości niestety ciągną od tych podatnikó kasę za nie fachowe porady i właśnie te elaboraty!!! za które chyba aksują do napisane strony...bo czasem jak czytam takiego mecenasa trudno mieć inne wrażenie

 • fima(2009-01-19 12:10) Odpowiedz 00

  Z nowych ustaw chocby jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej jak i ordynacji podatkowej PO nie chce pieniędzy dla Budżetu Państwa a tylko prywaciarzom nabija kabzz i niszczy zatrudnionych u prywaciarzy ludzi To skanadl po prostu dzikli kapitalizm. A to ,że sa ludzie bezdopmni to juz woła o pomstwę do nieba

 • filip_merynos(2009-01-19 10:01) Odpowiedz 00

  Taaaaak najlepiej zeby w ogole zniesz doradztwo podatkowe a wszelkie decyzje pozostawic urzedasom bez mozliwosci odwolania... szkoda, ze mentalnie cala masa urzedasow tkwi jeszcze w komunie i nie jest w stanie zniesc doradcow znajacych sie na przepisach ktorych pani kazia i pani wiesia w urzedzie nigdy na oczy ine widziala...

 • ubawiony(2009-01-19 11:21) Odpowiedz 00

  Do ASSWA , ty chyba jakiś sfrustrowany urzędnik? Tak? Przeszkadzają Ci doradcy, którzy akurat wspierają podatników... No tak, przecież pelnia władzy i jedynie słuszne stanowisko powinno być zawsze i bezwzględnie oraz z nakazu ustawy, po stronie urzędników... Oni tacy mądrzy i obiektywni. Wszelki spór z nimi powinien być prawnie zakazany... Wiwat oligarchia urzędnicza! Wiwat poglady takie jak ASSWA! A my wszyscy chyłkiem wyjedziemy i niech urzędnicy sami sioę wyżywią...:)

 • pusta_głowa_urzędasa(2009-01-19 10:06) Odpowiedz 00

  a dla budżetu pieniądze zarabiają PODATNICY a nie urzędasy mega mózgu...

 • Do ASSWA(2009-01-19 09:18) Odpowiedz 00

  To żeś Pan szeroko poleciał. I czego jeszcze ie zrzucisz na doradców? Przecież na tych zmianach skorzystają urzędnicy skarbowi. I skąd pomysł, że wsparcie doradców będzie kosztem dochodów budżetu państwa??? Widzę, że ASSWA sam jesteś ze skarbówki... Mimo to miłego dnia

 • ASSWA(2009-01-19 08:33) Odpowiedz 00

  Niestety kolejne ułatwienia dla młodych wilków, nieznających się na przpeisach młokosów. Dziś doradcy podatkowi są bardziej poważani przez rzą PO niż ci, któzy dla budżetu zbierają pieniadze. Doradca pdoatkowy powinien mieć obowiązek wpsółpracy z organem pdoatkowym: odbierać jego korespondencję a nie jej unikać, przedkąłdac dokumnety o któe prosi organ a nie głupio pisać laboraty na kilka stron. A rząd Po się przejedzie na tej Ordynacji Podatkowej Palikota, Zresztą już idą symptomy mniejszych dochodów państwa. teraz oświata, ochorna zdrowia, sądownictwo, prokuratury, policja itp. niech podziękują rządowi za wspieranie doradców podatkowych kosztem urzędników skarbiwych i dochodów budzetu państwa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama