Zabudowanie wnęki to wydatek na wyposażenie, który nie może być traktowany na równi z pracami remontowo-budowlanymi – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.



Z pytaniem wystąpił podatnik, który przed upływem pięciu lat od otrzymania spadku sprzedał odziedziczone mieszkanie. Część pieniędzy przeznaczył na zabudowę wnęki w przedpokoju.
Chciał się upewnić, że dzięki temu skorzysta z ulgi mieszkaniowej i nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania. Artykuł 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT zwalnia bowiem z podatku przychody ze sprzedaży nieruchomości, jeśli zostaną one przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Takim celem jest nie tylko zakup własnego lokalu mieszalnego, ale też jego budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont (art. 21 ust. 25 ustawy).
Podatnik uważał, że skoro zabudowa wnęki jest trwałym elementem mieszkania, to wydatek na ten cel również uprawnia do ulgi.
Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Wyjaśnił, że umeblowanie, w tym nawet trwała zabudowa, nie może być podstawą do zastosowania ulgi. Jest to bowiem tylko element wyposażenia mieszkania, niemający charakteru prac remontowo-budowlanych. Organ powołał się m.in. na wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 kwietnia 2006 r. (sygn. akt II FSK 639/05) oraz WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 13 lutego 2013 r. (sygn. akt I SA/Go 3/13, prawomocny), które to potwierdziły.
Interpretacja dyrektora KIS z 12 lipca 2017 r. nr 0111-KDIB2-2.4011.82.2017.3.AR.