Jakie skutki w PIT wywoła otrzymanie darowizny samochodu

autor: Tomasz Krywan17.07.2017, 09:25; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:55
Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.źródło: ShutterStock

Osoba prowadząca działalność gospodarczą (niebędąca czynnym podatnikiem VAT) wycofuje ze swojej firmy użytkowany samochód osobowy i przekazuje bratu aktem darowizny. Czy obdarowana osoba musi zapłacić podatek dochodowy od umowy darowizny? Czy obdarowany może wykorzystywać ten samochód do swojej działalności gospodarczej?

Reklama


Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten wyłącza opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych darowizn otrzymywanych przez osoby fizyczne (podlegają one bowiem przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn). Dotyczy to również sytuacji, gdy – tak jak zapewne będzie się miała rzecz w przedstawionym stanie faktycznym – otrzymanie darowizny jest zwolnione od podatku od spadków i darowizn. A zatem w przedstawionej sytuacji brat z tytułu otrzymania samochodu tytułem darowizny nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego (jak również – pod warunkiem zgłoszenia nabycia w terminie 6 miesięcy od dnia darowizny – podatku od spadku i darowizn; zob. art. 4 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Odpowiadając na drugie pytanie, należy wyjaśnić, że amortyzacji podlegają również środki trwałe nabyte przez podatników w drodze darowizny. Wynika to chociażby z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Stanowi on, że w przypadkach takich za wartość początkową środków trwałych uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama