statystyki

Zwrot nadpłaty podatku nawet w ostatniej chwili

autor: Patrycja Dudek21.06.2017, 16:30
podatki, formularz, kalkulator

Tak orzekł wczoraj NSA w sprawie podatnika, który starał się o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości. Zobowiązanie z tego tytułu przedawniło się 1 stycznia 2012 r., ale na kilka dni przed końcem 2011 r. podatnik nadał na poczcie pismo, w którym wnioskował o stwierdzenie nadpłaty.źródło: ShutterStock

Jeżeli ze stempla pocztowego wynika, że wniosek o zwrot nadpłaty został nadany przed terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego, to urząd musi go rozpatrzyć, choćby otrzymał go już po upływie przedawnienia.

Reklama


Tak orzekł wczoraj NSA w sprawie podatnika, który starał się o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości. Zobowiązanie z tego tytułu przedawniło się 1 stycznia 2012 r., ale na kilka dni przed końcem 2011 r. podatnik nadał na poczcie pismo, w którym wnioskował o stwierdzenie nadpłaty.

Prezydent miasta dostał pismo dopiero w styczniu, a więc już po upływie terminu przedawnienia. Stwierdził więc, że nie musi już analizować, czy podatnikowi faktycznie należy się nadpłata. Całe postępowanie umorzył.

Podatnik oponował. Tłumaczył, że gdyby nie nadał pisma na poczcie, tylko złożył je bezpośrednio w biurze podawczym urzędu, to prezydent musiałby je rozpatrzyć. Zarzucał organowi, że niesłusznie przedkłada termin, w którym pismo zostało mu doręczone, nad datę, w której zostało ono nadane.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama