statystyki

Czy dofinansowanie do zielonej szkoły dla dziecka pracownika jest zwolnione z PIT

autor: Izabela Nowacka27.05.2017, 07:00
Szkoła, jedzenie

W przepisach prawa podatkowego nie zostało zdefiniowane pojęcie zielonej szkoły.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Zgodnie z obowiązującym regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) wypłacamy pracownikom/zleceniobiorcom dwa razy w roku dofinansowanie do zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym m.in. w formie zielonej szkoły. Do korzystania z dopłat uprawnione są dzieci do 18. roku życia, a jeżeli kształcą się w szkole – do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do 25. roku życia, oraz bez względu na wiek dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dopłat udzielamy w różnej wysokości, zależnie od sytuacji materialnej uprawnionego. Czy mogą być one zwolnione z podatku dochodowego? Czy zwolnienie może dotyczyć także zleceniobiorców? Jeden z pracowników uzyskał dofinansowanie do zielonej szkoły dla dwojga dzieci w wysokości 1000 zł oraz do własnego wypoczynku – 800 zł. W tym roku pierwszy raz skorzystał ze świadczeń z ZFŚS. Jak opodatkować powyższe świadczenia?

Reklama


ODPOWIEDŹ

Za przychody ze stosunku pracy i pokrewnych uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, w szczególności m.in. wynagrodzenia zasadnicze, za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalent za urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Użyty tu zwrot „w szczególności” oznacza, że wymienione kategorie przychodów zostały wskazane jedynie przykładowo. Przychodem są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

Tak też jest w przypadku dofinansowania do wypoczynku dziecka pracownika, bowiem jest ono przyznawane w związku z istniejącym stosunkiem pomiędzy pracodawcą a rodzicem dziecka, którego wypoczynek jest dotowany. Zatem przychód z tego tytułu należy zaliczyć do źródła określonego w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).

Jednak wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu:

1) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,

2) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 78 u.p.d.o.f. wynika, że dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

  • wypoczynek jest zorganizowany,
  • organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
  • wypoczynek ma jedną z wymienionych form, m.in. wczasów, kolonii, obozu, zimowisk,


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • amini(2017-05-27 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    Czy określone jest gdzieś na jakiej podstawie wypłacane jest to dofinansowanie? Nie zawsze szkoła organizująca wyjazd może wystawić fakturę, a zaświadczenie wystawione przez szkolę nie wystarcza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama