statystyki

NSA: Cudze problemy, ale koszt własny

autor: Patrycja Dudek10.04.2017, 20:00
Kontrola skarbowa

Spór z fiskusem toczył się o to, czy spółce będzie wolno ująć te wydatki w kosztach swojej działalności, a tym samym zaliczyć je do wyniku strefowego.źródło: ShutterStock

Zasadniczo podatnik nie może ujmować w kosztach swojej działalności wydatków poniesionych na działalność innej firmy. Od tej zasady są wyjątki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę ze specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) produkującą systemy bezpieczeństwa montowane w autach (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa). Produkowała je z komponentów pochodzących od certyfikowanych dostawców (zaakceptowanych przez dany koncern samochodowy). Jednym z takich dostawców była niemiecka firma. Pech chciał, że z początkiem roku złożono wobec niej wniosek o upadłość. Postępowanie upadłościowe miało się rozpocząć dopiero po trzech miesiącach.

Spółka z SSE, po przeanalizowaniu zysków i strat, zdecydowała, że będzie finansować działalność niemieckiej firmy do czasu wszczęcia postępowania upadłościowego. Nie mogła sobie pozwolić na utratę certyfikowanego dostawcy, bo nie miała w zasadzie żadnych zapasów, a wyłonienie nowego zajęłoby sporo czasu. Przerwanie produkcji wiązałoby się dla niej z wysokimi karami, które musiałaby zapłacić na rzecz koncernów samochodowych.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane