statystyki

JPK wkrótce na Litwie i w Norwegii

autor: Mariusz Szulc05.04.2017, 07:17; Aktualizacja: 05.04.2017, 07:52
W Polsce najwięksi przedsiębiorcy przesyłają ewidencję VAT w formacie JPK już od lipca 2016 r., a od 2017 r. obowiązek ten objął małych i średnich przedsiębiorców. Od 2018 r. zostanie rozszerzony na mikrofirmy.

W Polsce najwięksi przedsiębiorcy przesyłają ewidencję VAT w formacie JPK już od lipca 2016 r., a od 2017 r. obowiązek ten objął małych i średnich przedsiębiorców. Od 2018 r. zostanie rozszerzony na mikrofirmy.źródło: ShutterStock

W kolejnych dwóch krajach przedsiębiorcy będą przesyłać fiskusowi dane w formie jednolitego pliku kontrolnego. Obejmie to też działające tam polskie firmy.

Reklama


PODATKI

W Polsce najwięksi przedsiębiorcy przesyłają ewidencję VAT w formacie JPK już od lipca 2016 r., a od 2017 r. obowiązek ten objął małych i średnich przedsiębiorców. Od 2018 r. zostanie rozszerzony na mikrofirmy. Od lipca 2018 r. wszyscy przedsiębiorcy będą również obowiązkowo przesyłać fiskusowi sześć pozostałych (poza ewidencją VAT) struktur w formacie JPK.

Podobne rozwiązanie wprowadza od października 2017 r. Litwa, a od początku 2018 r. – Norwegia. W obu państwach podatnicy będą składać JPK na żądanie organów podatkowych (np. w toku kontroli) – wyjaśnia Ernest Frankowski, dyrektor w Deloitte Doradztwo Podatkowe. Podkreśla, że w odróżnieniu od Polski, tamtejsi przedsiębiorcy będą przesyłać żądane informacje tylko w jednej strukturze, a nie w siedmiu.

Na sam pomysł JPK wpadła w 2005 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Opracowała wtedy pierwowzór pod nazwą SAF-T (Standard Audit File for Tax). Opracowane wtedy mechanizmy każdy kraj adaptuje do własnych warunków.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama