ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA

Większość obywateli USA rozlicza się przez internet. Według statystyk IRS.gov aż 82 proc. wszystkich amerykańskich podatników, którzy złożyli już swoje deklaracje, dokonało tego przez internet, uznając tę formę za rozwiązanie łatwiejsze i szybsze. Skąd tak duże zainteresowanie e-deklaracjami?

PETER KAY

W Stanach Zjednoczonych jest około 130 mln podatników, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Z tego około 2/3 tej liczby korzysta z pomocy doradców podatkowych. Są to albo małe biura biegłych rewidentów (CPA), albo biura dużych sieci, jak H&R Block, Jackson Hewitt czy Liberty Tax Service. Na koniec dnia nie tyle indywidualni podatnicy, ile ich doradcy podatkowi używają internetu, żeby wysłać zeznanie podatkowe.

Jednak nie można nie brać pod uwagę osób, które rozliczają się za pomocą dobrych programów komputerowych na swoich domowych komputerach. Dostęp do komputerów i do internetu jest bardzo dobry. Proszę też pamiętać, że amerykańskie zeznania podatkowe są bardziej skomplikowane np. od polskich. W zasadzie nie ma płatności ryczałtowych.

Szczegółowych rozliczeń wymaga przede wszystkim dodatkowa działalność gospodarcza, dochody z najmu czy inwestycji w zagraniczne spółki, dochód z posiadania zagranicznych kont bankowych.