Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy mogą organowi podatkowemu składać deklaracje papierowe lub przesyłać deklaracje w formie elektronicznej
Pan Maciej chciałby przesyłać deklaracje podatkowe do urzędu skarbowego drogą elektroniczną, ponieważ nie ma czasu na załatwianie spraw podatkowych w ciągu dnia. Ostatnio pożyczył pieniądze i musi złożyć w urzędzie deklarację PCC-3. Z kolei firma pani Anny chciałaby przesyłać deklaracje masowo. Jest to możliwe i to w różny sposób, gdyż są trzy techniczne drogi składania deklaracji elektronicznych.

Przesłanie elektroniczne

Ernest Frankowski, doradca podatkowy, menedżer z Deloitte, wyjaśnia, że pierwsza droga dotyczy tylko kilku wybranych deklaracji PIT, które można składać elektronicznie bez użycia e-podpisu. Chodzi o zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.
Kolejną grupę stanowią deklaracje, które wymagają podpisania podpisem elektronicznym.
– Z punktu widzenia technicznego ta druga grupa deklaracji może być wypełniana manualnie, za pośrednictwem formularzy interaktywnych PDF, które są dostępne na stronach systemu e-deklaracje (www.e-deklaracje.gov.pl) – mówi nasz rozmówca.
Wyjaśnia, że ten sposób wymaga wprowadzenia danych podatkowych, już wcześniej przygotowanych, do wspomnianego formularza PDF. Następnie formularz należy podpisać e-podpisem i wysłać na serwer Ministerstwa Finansów.

Złożenie deklaracji

Odnosząc się do sytuacji pana Macieja, dobrą wiadomością jest to, że najbardziej popularną deklarację PCC, czyli właśnie PCC-3, można złożyć w formie elektronicznej. PCC-3 jest jednak deklaracją wymagającą użycia bezpiecznego e-podpisu.
– Nie jest możliwe złożenie deklaracji w tej formie, jeśli czynność dotyczyła podatników, którzy są solidarnie zobowiązani do zapłaty PCC, są stroną umowy zamiany lub są wspólnikami spółki cywilnej – dodaje nasz rozmówca.
W praktyce oznacza to, że w segmencie B.1., w którym określa się podmiot składający, nie można wybrać powyższych opcji. Dostępne są do wybrania opcje dotyczące podmiotu będącego pożyczkobiorcą oraz podmiotu mieszczącego się w kategorii „Inne”. Oznacza to, że pan Maciej może przesłać deklarację PCC-3 drogą elektroniczną. Jak to zrobić?
– Należy pobrać na swój komputer formularz interaktywny deklaracji PCC-3. Następnie do formularza należy wprowadzić dane, liczby oraz podpisać ją bezpiecznym e-podpisem. Po podpisaniu oraz wysłaniu deklaracji, należy pamiętać o pobraniu urzędowego poświadczenia odbioru – wyjaśnia Ernest Frankowski.

E-deklaracja firmy

Firmy, takie jak np. firma pani Ani, mogą również przesłać e-deklarację i to bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego. Ministerstwo Finansów udostępniło schematy e-deklaracji w formacie XML, które następnie można wysyłać jako e-deklaracje. Ten sposób składania e-deklaracji został też udostępniony wszystkim tym, którzy chcieliby zbudować rozwiązania informatyczne do tworzenia i wysyłania e-deklaracji. Jego niepodważalną zaletą – jak mówi nasz rozmówca – jest to, że można całkowicie zautomatyzować składanie e-deklaracji. Potrzebny do tego jest jednak specjalny program, który można kupić na rynku.