ROZMOWA

Po ostatnim Pucharze Świata w skokach narciarskich w Zakopanem wszczęto postępowanie w sprawie naruszenia zakazu reklamy hazardu. Polscy zawodnicy na numerach startowych mieli napisy „Bet-at-home”, które reklamowały francuską firmę bukmacherską. Co się dzieje w tej sprawie?

Jacek Kapica*
Prawo stanowi jednoznacznie – nie można reklamować nielegalnych gier. Do tej pory też nie można było reklamować firm działających poza prawem, tyle że odpowiedzialność karną ponosił ten, który zlecał reklamę. Od wejścia w życie ustawy o grach hazardowych możemy w końcu egzekwować istniejący dotychczas zakaz. Obecnie odpowiedzialność ponosi ten, który zleca, który prowadzi i który umieszcza reklamę. Te firmy, które zareklamowały się mimo istniejącego zakazu muszą liczyć się z konsekwencjami.

Jak rozwiązać ten problem?

Firmy te powinny zalegalizować swoją działalność. Mogą wystąpić z wnioskiem o prowadzenie zakładów bukmacherskich w Polsce. W ten sposób będą mogły działać zgodnie z prawem. Będą też mogły prowadzić działalność sponsorską i informacyjną.

A co ze sponsorami wielu dyscyplin sportowych? Wielu sponsorów pochodzi właśnie z branży hazardowej.

Ustawa o grach hazardowych dopuszcza możliwość sponsorowania przez firmy działające w zakresie zakładów wzajemnych. Firmy dotychczas działające poza polskim prawem powinny założyć firmy w Polsce, organizować tu zakłady wzajemne i wtedy będą miały prawo do sponsoringu. Dodatkowo, nowelizacja ustawy o grach hazardowych da w przyszłości możliwość organizowania zakładów poprzez sieć internet. Chodzi o to, aby firmy działające za granicą, robiły to samo, legalnie w Polsce. Można organizować zakłady wzajemne w Polsce i sponsorować sport w celu reklamowania swojej działalności, tylko trzeba płacić od gier hazardowych podatki.

Czyli chodzi o pieniądze – płacenie podatków w Polsce.

Nie miejmy złudzeń, zarówno organizatorowi gier hazardowych, który jest sponsorem, jak i sponsorowanemu chodzi o pieniądze. Z kolei Ministerstwu Finansów zależy na tym, aby , firmy działały legalnie i płaciły podatki. Firmy te chcą działać w Polsce, mieć stąd graczy i ich pieniądze, ale bez płacenia podatków. Każde takie działanie będzie przez nas ścigane, zwłaszcza, że te gry organizowane są nielegalnie i stanowią nieuczciwą konkurencją wobec legalnych organizatorów.