Rozmowa z RAFAŁEM CHMIELEWSKIM, ekspertem podatkowym - Podatnik, który wyjechał za granicę, ale w Polsce ma nieruchomość, którą wynajmuje, musi rozliczyć taki dochód w krajowym urzędzie skarbowym. Gdy wyjazd miałby się przedłużyć, warto ustanowić pełnomocnika do spraw najmu.
EWA MATYSZEWSKA
Wiele osób, wyjeżdżając za granicę, zostawiło w Polsce nieruchomości, które teraz wynajmują. Czy dochód z najmu powinien być przez te osoby opodatkowany?
RAFAŁ CHMIELEWSKI*
Tego rodzaju dochód podlega w Polsce opodatkowaniu. Obowiązek podatkowy ciąży tu jednakowo na obu grupach podatników, tj. na rezydentach polskich, jak również na nierezydentach. W każdym z tych przypadków jednak opodatkowanie będzie wyglądało nieco inaczej, co jest wynikiem różnicy w zakresie ich obowiązku podatkowego.
Jaki sposób rozliczeń najmu będzie mogła wybrać osoba mieszkająca za granicą?
Osoba mieszkająca za granicą ma do wyboru takie same formy opodatkowania dochodu z najmu, co osoba mieszkająca w kraju. Może więc skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych albo na zasadzie ryczałtu. Zasady ogólne to inaczej opodatkowanie zgodnie z obowiązującą w ustawie o PIT skalą progresywną (stawki 18 i 32 proc.) albo w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tu możliwe jest również opodatkowanie liniową stawką 19-proc.). Ryczałt jest rozwiązaniem alternatywnym, o wyborze którego trzeba zawiadomić urząd skarbowy.
Najczęściej do opodatkowania najmu podatnicy wybierają ryczałt. Prawda?
To prawda. Najpopularniejszą formą opodatkowania najmu jest ryczałt ze względu na niską stawkę (8,5 oraz 20 proc.) oraz na jego prostotę, co nie jest bez znaczenia dla osób nieprzebywających stale w kraju.



Czy dla rozliczania najmu dla osoby mieszkającej za granicą ważna będzie metoda unikania podwójnego opodatkowania?
Tak. Opodatkowanie polskich rezydentów podatkowych mieszkających za granicą z dochodu z najmu będzie nieco inne w zależności od tego, jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania narzuca im stosowna z danym krajem umowa podatkowa. Jeżeli jest to metoda wyłączenia z progresją, to wówczas dochód zagraniczny będzie miał wpływ na stawkę podatkową zastosowaną następnie do dochodu z najmu. Jeżeli natomiast jest to metoda odliczenia proporcjonalnego, to wówczas dochody z najmu oraz z pracy za granicą będą podlegały połączeniu. W sytuacji opodatkowania ryczałtowego dochód z wynajmu nie podlega łączeniu z dochodami zagranicznymi.
A jak będzie w przypadku nierezydentów?
Nierezydenci opodatkowani są tylko w zakresie tego dochodu (z najmu), a zatem nie ma tu mowy o łączeniu dochodów z dochodami z pracy za granicą. Podatnik taki może rozliczyć się na zasadach ogólnych, pamiętając, że dochód ten – na mocy umowy podatkowej – z reguły powinien być również rozpoznany w państwie jego rezydencji, albo może skorzystać z opodatkowania ryczałtem, co jest bardziej korzystnym rozwiązaniem ze względu na niższą stawkę podatkową. Właściwym jest tu urząd skarbowy dla nierezydentów.
Czy w trakcie roku podatnik będzie miał obowiązki?
Tak. Opodatkowanie najmu nieruchomości wiąże się z koniecznością okresowego – z reguły comiesięcznego – odprowadzania składek do urzędu skarbowego. To może być dość uciążliwe dla podatników mieszkających za granicą, dlatego dobrym rozwiązaniem może być ustanowienie pełnomocnictwa dla doradcy podatkowego, który będzie dbał o prawidłowe rozliczenie z fiskusem.
* Rafał Chmielewski
prawnik, specjalista w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego