Podatek zapłacony przy aporcie działek do spółek komandytowych jest wydatkiem na nabycie udziałów. Będzie można go odjąć od przychodu przy wystąpieniu z tych spółek – orzekł WSA w Poznaniu.

Sprawa dotyczyła spółki deweloperskiej D, będącej wspólnikiem dwóch spółek komandytowych (A i B). One również prowadzą działalność deweloperską.
Spółka D wniosła do nich aportem grunty o określonej wartości. Firmy (A i B) wzniosły na nich budynki z lokalami mieszkalnymi i użytkowymi. W 2021 r. uzyskały one status podatników CIT na mocy nowelizacji ustawy o CIT.
W dniu wniesienia aportu spółka D wykazała VAT należny według stawki 23 proc. i wpłaciła go do urzędu skarbowego. Wcześniej, przy zakupie tych działek (wniesionych następnie do spółek A i B), odliczyła VAT naliczony.
Problem pojawił się, gdy postanowiła wystąpić ze spółek A i B. W takiej sytuacji przychód wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie w niej udziału.
Spółka D uważała, że zapłacony przez nią VAT należny od aportu gruntów był również wydatkiem na nabycie udziałów w spółkach komandytowych A i B i w związku z tym może go także zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Przepis przejściowy

Wskazywała, że w związku z uzyskaniem przez spółki komandytowe w 2021 r. statusu podatnika CIT kwestię rozliczenia wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej po dniu, w którym stała się ona podatnikiem podatku dochodowego, reguluje art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej z 28 listopada 2020 r. (Dz.U. poz. 2123). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli udziały w spółce komandytowej zostały nabyte lub objęte przez wspólnika przed dniem, w którym spółka ta stała się podatnikiem CIT (czyli przed 1 stycznia lub 1 maja 2021 r.), to przychód wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki pomniejsza się o wydatki na nabycie lub objęcie udziału w takiej spółce oraz o określoną część odpowiadającą uzyskanej przez wspólnika przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT, nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w spółce i o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu.
Spółka D uważała, że jako wydatek na nabycie udziałów w spółkach A i B powinna przyjąć wartość rynkową gruntów z dnia aportu i to bez pomniejszenia o VAT, bo podatek ten jest elementem ceny.

Tylko netto

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że wydatek w postaci zapłaty VAT jest konsekwencją wniesienia aportów do spółek A i B, a nie wydatkiem, od którego zależało nabycie udziałów w tych spółkach. W momencie wystąpienia z tych spółek firma D nie może więc pomniejszyć przychodu o VAT należny od aportu, bo nie był to wydatek na nabycie udziałów w tych spółkach – wyjaśnił organ. Uznał więc, że spółka D może pomniejszyć przychód tylko o wydatki w kwocie netto na nabycie działek.

Jednak brutto

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zgodził się ze spółką, że w tej sprawie należało sięgnąć do wyroku NSA z 28 kwietnia 2021 r. (sygn. akt II FSK 3352/18). Wynikało z niego, że kluczowy jest moment nabycia lub objęcia udziałów, a nie nabycia przedmiotów aportu. Istotna jest więc wartość w chwili wniesienia wkładu, bo to ona stanowi o uszczupleniu majątku osoby nabywającej udziały w spółce.
Zdaniem poznańskiego sądu stanowisko NSA ma zastosowanie również w tej sprawie. Dlatego wydatkiem spółki, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy nowelizującej, jest również VAT należny od aportu działek, wpłacony przez spółkę D do urzędu skarbowego. VAT był bowiem elementem ceny – orzekł WSA.
Wyrok jest nieprawomocny. ©℗

orzecznictwo

Wyrok WSA w Poznaniu z 18 sierpnia 2022 r., sygn. akt I SA/Po 45/22 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia