W postępowaniu sprawdzającym w sprawie zwrotu VAT urząd skarbowy nie powinien pytać o kwestie niezwiązane z podatkami. A tak właśnie było w sprawie, o której poinformował nas czytelnik.
W postępowaniu sprawdzającym w sprawie zwrotu VAT urząd skarbowy nie powinien pytać o kwestie niezwiązane z podatkami. A tak właśnie było w sprawie, o której poinformował nas czytelnik.
Urząd skarbowy podlegający Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie prowadził wobec czytelnika czynności sprawdzające w związku ze złożonym wnioskiem o zwrot VAT. Kontaktował się w tym zakresie e-mailowo. Mimo że sprawa dotyczyła podatku od towarów i usług, urząd poprosił też o przedłożenie potwierdzeń przelewów dotyczących alimentów i świadczenia 500+ otrzymanych przez członka rodziny naszego czytelnika.
Postanowiliśmy zainterweniować i z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do IAS w Olsztynie.
– Prośba urzędu o przedłożenie potwierdzeń za otrzymane przez członka rodziny alimenty i 500+ wykracza poza obowiązuje regulacje ordynacji podatkowej – komentuje Maria Tsima, prawnik z kancelarii Staniek & Partners.
Ograniczony zakres
W e-mailu do redakcji olsztyńska izba poinformowała, że Ministerstwo Finansów nie przekazywało żadnych wytycznych, które byłyby podstawą żądania przez urzędy skarbowe informacji o alimentach i świadczeniu 500+. Zapewniła, że przeanalizuje opisaną przez DGP sytuację na podstawie dokumentów źródłowych.
Wyjaśniła, że w toku czynności sprawdzających organ podatkowy ma prawo żądać okazania dokumentów, ale powinny mieć one związek z zakresem tych czynności i potwierdzać składane przez podatnika wyjaśnienia.
Przypomniała, że czynności sprawdzające są najmniej sformalizowaną procedurą, jaką przewiduje ordynacja podatkowa. Organ nie informuje o ich wszczęciu, natomiast z chwilą ich rozpoczęcia może wezwać podatnika do przedłożenia niezbędnych dokumentów oraz do złożenia wyjaśnień. „W wezwaniu organ wskazuje między innymi zakres czynności oraz przyczyny, z powodu których zostaną one przeprowadzone” – podkreśliła IAS.
Nieformalny kontakt
– Od 2017 r., w ramach czynności sprawdzających w sprawie zwrotu VAT, organy mogą weryfikować również rozliczenia innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami – przypomina Maria Tsima.
W jej ocenie przepis ten jest nierzadko nadużywany przez organy podatkowe, a opisana przez nas sytuacja jest tego przykładem.
Zdaniem ekspertki sytuacji podatników nie poprawia to, że korespondencja z urzędem skarbowym jest często prowadzona e-mailowo.
– Jest ona bardzo nieformalna, bo urząd nie podaje w niej żadnej podstawy prawnej – wskazuje ekspertka.
Dlatego – jak dodaje Maria Tsima – jeżeli taki kontakt budzi niepokój podatnika, zawsze można zwrócić się do organu z wnioskiem o kontynuowanie korespondencji z wykorzystaniem dokumentu elektronicznego wysyłanego przez Portal Podatkowy lub za pośrednictwem ePUAP. – Wymusi to podanie podstawy prawnej zapytania – tłumaczy ekspertka.
Dodaje, że zawsze też warto spytać organ wprost, na jakiej podstawie wychodzi poza ramy przewidziane prawem.
W odpowiedzi na nasze pytania olsztyńska IAS poinformowała, że „ze względu na interes adresata oraz aby usprawnić prowadzone czynności organ podatkowy może odstąpić od pisemnej formy i wezwać podatnika telefonicznie lub przy użyciu innych środków łączności”. Ponadto, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama