Spółka z o.o. od kilku lat prowadzi inwestycję i wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe. Czy w tej sytuacji przenoszona kwota VAT może ulec przedawnieniu?

Jak stanowi art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. W świetle tego przepisu przeniesienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (lub jej części) do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy jest jednym z dwóch sposobów dysponowania tą nadwyżką.