Komisja Europejska domaga się podwyżki z 8 do 23 proc. stawki VAT m.in. na środki odkażające, niektóre antykoncepcyjne czy sole z uzdrowisk.
Komisji Europejskiej nie podoba się, że w Polsce produkty uzdrowisk (np. sole) oraz część sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów farmaceutycznych obłożona jest 8-proc. stawką VAT (zamiast 23-proc.). Uważa, że to niezgodne z dyrektywą 112. W uzasadnionej opinii z 23 stycznia 2013 r. zaleciła zmianę odpowiednich przepisów w polskiej ustawie o VAT (t.j. Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z póz. zm.). Jest to już drugi etap postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
– W praktyce oznacza to, że Polska ma niecałe dwa miesiące na zajęcie stanowiska. Komisja Europejska może następnie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak pokazuje przykład ubranek dla niemowląt i obuwia dziecięcego (Polska po przegranej przed TSUE musiała od 1 stycznia 2012 r. wprowadzić na te wyroby 23-proc. podatek – red.), sytuacja może być poważna – mówi Jakub Matusiak, menedżer w PwC.