Dodał, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku dokumentowania takiej transakcji fakturą VAT.
Chodziło o małżonków prowadzących prywatne gabinety weterynaryjne. W lutym 2014 r. kobieta otworzyła kolejną lecznicę, a mąż przekazał jej z tego tytułu towar handlowy o wartości 50 tys. zł. Małżonków łączyła wspólność majątkowa.
Mężczyzna spytał izbę skarbową, czy powinien udokumentować darowiznę fakturą VAT i naliczyć na niej podatek według odpowiedniej stawki.
Uważał, że nie ma takiego obowiązku, skoro zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów. Tymczasem on – jak tłumaczył – nie dostał od żony żadnego wynagrodzenia. Tak naprawdę przemieścił tylko sprzęt w ramach wspólnego majątku małżeńskiego.
Izba skarbowa się z nim nie zgodziła. Powołała się na art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, który nakazuje opodatkować m.in. nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, pod warunkiem że miał on prawo do odliczenia podatku przy ich nabyciu.
Izba uznała natomiast, że mężczyzna nie ma obowiązku wystawienia faktury. Jej zdaniem art. 106b ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT nie dotyczą nieodpłatnego przekazania towarów np. na cele domowników.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 czerwca 2014 r. (nr ITPP1/443-268/14/MN)