Jeśli jednak uda się już zarejestrować, to ustawodawca serwuje nam kolejne nowe ograniczenie. Nowy podatnik nie będzie mógł w okresie pierwszego roku – począwszy od miesiąca, w którym dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny – rozliczać się kwartalnie. Planuje się bowiem likwidację prawa do wyboru kwartalnego sposobu rozliczeń przez podmioty niebędące małymi podatnikami i podmioty rozpoczynające wykonywanie czynności opodatkowanych VAT (w okresie pierwszych 12 miesięcy wykonywania tych czynności).
Konieczność zmiany w zakresie likwidacji możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych dla podatników innych niż mali uzasadniono wynikiem z obserwacji organów skarbowych podczas przeprowadzanych kontroli. Taka forma rozliczeń była bowiem bardzo korzystna dla celowo tworzonych podatników będących uczestnikami karuzel podatkowych, którzy wykorzystywali różnicę między miesięcznym a kwartalnym rozliczeniem podatku, a zarazem możliwość wnioskowania o zwrot VAT w skróconym terminie. Organ podatkowy, nie mając możliwości weryfikacji, czy podatek należny na poprzednim etapie obrotu został odprowadzony do budżetu, był zmuszony dokonać zwrotu VAT podmiotowi, który wykazał podatek naliczony z tytułu tej transakcji. W międzyczasie kontrahent, który powinien wykazać po swojej stronie podatek należny, znikał jeszcze przed upływem terminu złożenia deklaracji za dany kwartał. I pojawiał się problem.
Zmiana ta będzie miała na pewno korzystny wpływ na uszczelnienie systemu podatkowego. Niemniej jednak wprowadzone obostrzenie uderzy przede wszystkim w nowo tworzone uczciwe podmioty, które będą chciały zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni i rozpocząć wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Planowana zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Zatem rozliczeń kwartalnych nie będą mogli dokonać podatnicy, którzy rozpoczną wykonywanie czynności opodatkowanych od 1 stycznia 2017 r. Kwartalnych rozliczeń VAT będą mogli dokonywać od 2017 r. już tylko mali podatnicy VAT. Małym podatnikiem VAT jest ten, którego przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku VAT) nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 1 200 000 euro.
Dodatkowo w związku ze zmianami dotyczącymi stosowania rozliczeń kwartalnych dla nowych podatników VAT, z uwagi na obawy przed rejestrowaniem się nieuczciwych podmiotów dla celów VAT jeszcze przed styczniem 2017 r., w projekcie znalazł się przepis przejściowy (art. 15) przewidujący, że podatnicy, którzy zostali zarejestrowani, jako podatnicy VAT czynni po dniu 30 września 2016 r. będą składać deklaracje miesięczne począwszy od 1 stycznia 2017 r. (chociażby w ostatnim kwartale 2016 r. rozliczali się kwartalnie, a nie miesięcznie).
Zmiana ta będzie niewątpliwie dla nowo tworzonych podmiotów bolesna, powinna być jednak w mojej opinii, oceniona pozytywnie – na pewno będzie stanowiła kolejną przeszkodę dla oszustów podatkowych, zminimalizuje nadużycia i pozytywnie wpłynie na płynność budżetu.