Czy próba generatora podlega opodatkowaniu

Podatnik w swojej firmie zainstalował dwa agregaty prądotwórcze, których łączna moc przekroczy 1 MW. Urządzenia te mają zasilać system alarmowy w razie awarii prądu. W ramach testów próbnych podatnik włączył generatory na próbę. Czy musi płacić akcyzę?

Czy za prąd zawsze trzeba płacić akcyzę

Podatnik mieszka w okolicy, gdzie często dochodzi do awarii sieci energetycznej. Żeby uniknąć przerw w dostawie prądu, kupił generator prądotwórczy, który będzie zasilał tylko jego gospodarstwo domowe. Czy musi rozliczać podatek akcyzowy?

Czy bez ewidencji trzeba płacić podatek

Podatnik miał w swojej firmie generator o mocy poniżej 1 MW. Produkował z niego prąd, który zasilał jego firmę. Jednak nie prowadził żadnych ewidencji zużytej energii. Czy celnicy mogą obciążyć go akcyzą?

Czy każde urządzenie korzysta ze zwolnienia

Podatnik w swoim przedsiębiorstwie ma trzy agregaty prądotwórcze, każdy z nich ma moc 0,7 MW. W czasie awarii używa dwóch z nich. Trzecie urządzenie trzyma na wypadek, gdyby któreś z pozostałych się popsuło. Czy może używać wszystkich generatorów i nie płacić akcyzy?

Czy trzeba prowadzić ewidencję

Przedsiębiorca posiada agregat wytwarzający prąd, który jest wykorzystywany do własnych potrzeb w przypadku braku dostaw energii z sieci. Włącza go również wówczas, gdy zwiększa produkcję. Czy musi rejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego?

Czy prąd może być wytworzony z OZE

Podatnik na dachu swojego domu zainstalował baterie słoneczne. Czy może korzystać ze zwolnienia?

Czy celnicy mogą zakwestionować zwolnienie

Podatnik posiada agregator prądotwórczy, który produkuje energię elektryczną z oleju mineralnego. Jednak podatnik nie kupuje oleju na stacji paliw, tylko tanie paliwo znajdujące się w nieoficjalnym obrocie. Czy celnicy mogą zakwestionować to, że korzysta ze zwolnienia dla wytworzonej przez siebie energii?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak nie płacić akcyzy za prąd wyprodukowany na własne potrzeby

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania