Czy Służba Celna może zatrzymać importowany towar

Podatnik sprowadzał do kraju maszyny. Jednak nie posiadał wszystkich niezbędnych dokumentów, aby udowodnić, że spełniają europejskie standardy bezpieczeństwa. Czy importer może stracić swoje towary?

Czy celnicy mogą zająć samochód przemytnika

Podatnik w swoim samochodzie miał zamontowany dodatkowy zbiornik do przewożenia alkoholu, za który nie miał zamiaru płacić należności celno-przywozowych. Celnicy podczas kontroli odkryli ten dodatkowy zbiornik. Czy wolno im zająć auto?

Czy inspektorzy celnicy mogą przejąć cudzą rzecz

Przedsiębiorca wypożyczył samochód koledze, który jechał na wycieczkę na Ukrainę. W drodze powrotnej podczas kontroli celnicy stwierdzili, że kierowca pojazdu wwiózł do Polski papierosy i alkohol, nie płacąc za nie akcyzy. Z tego powodu zajęli przemycony towar i auto. Czy właściciel samochodu będzie mógł go odzyskać?

Czy można skarżyć do sądu zajęcie towaru

Celnicy zatrzymali importowane przez podatnika towary, ponieważ ich przywóz był zakazany. Czy może on zwrócić się do sądu, aby odzyskać swoją własność?

Czy można być obciążonym za zniszczenie towaru

Podatnik importował kosmetyki, jednak nie miał niezbędnych certyfikatów. Sąd orzekł przepadek towaru na rzecz Skarbu Państwa. Towar ma zostać zniszczony. Czy importer będzie musiał za to zapłacić?

Czy brak pełnomocnika wstrzyma sprawę

Celnicy zatrzymali towary, które do Polski importowała zagraniczna firma. Przedsiębiorstwo nie ustanowiło w Polsce pełnomocnika do doręczeń. Czy brak pełnomocnika w Polsce jest przeszkodą dla sądu, który ma orzec przepadek towaru?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznej wersji eDGP: Jak można odzyskać przedmiot zatrzymany przez celników.