Na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej można uzyskać interpretację przepisów podatkowych. To nic innego, jak wyjaśnienie, w jaki sposób dokonać rozliczenia podatkowego. Pytania można zadać w zakresie danej sytuacji, która miała miejsce, jak i zdarzenia przyszłego, które dopiero się wydarzy. Interpretacje podatkowe – zarówno indywidualne, jak i ogólne – wydaje minister finansów.

Ministra można zapytać o każdą sprawę dotyczącą podatków. Może to być zarówno np. rozliczenie dotyczące podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług. Jeśli nie wiemy, jak zachować się w danej sytuacji, minister udzieli też odpowiedzi dotyczącej procedury.

Odpowiedzi na pytania podatników (interpretacje indywidualne) w imieniu ministra udzielają obecnie cztery izby skarbowe: w Bydgoszczy, w Katowicach, w Warszawie i w Poznaniu.

Warto wiedzieć, że minister finansów powinien dążyć do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (interpretacje ogólne).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak złożyć wniosek o interpretację.
W pełnej wersji artykułu dowiesz się jak wypełnić wniosek ORD-IN.