Przychody z najmu, jak każde inne zarobki, podlegają opodatkowaniu. Sposób rozliczeń z urzędem skarbowym będzie zależał od woli podatnika. W zależności od tego, jaką formę opodatkowania dla przychodów z najmu wybierze, takie będą jego dalsze obowiązki, a także uprawnienia podatkowe.

Na początek jedna ważna uwaga. Koszty przy najmie uwzględnią tylko podatnicy, którzy wybiorą opodatkowanie skalą PIT ze stawkami 18 i 32 proc. (najem prywatny i prowadzony w ramach działalności gospodarczej), liniowym 19-proc. PIT (najem w ramach prowadzonej firmy).

Przykład 1

Wysokość rocznego ryczałtu przy najmie za 2 tys. zł miesięcznie

Podatnik ma zamiar wynająć mieszkanie. Zgodnie z umową co miesiąc otrzyma z tytułu najmu przychód w wysokości 2 tys. zł. Chce opłacać ryczałt. Czy musi sam obliczyć wysokość?

Tak. W naszym przykładzie podatnik w okresie od stycznia do grudnia uzyska przychody z najmu wynoszące 24 tys. zł (2 tys. zł x 12 miesięcy = 24 tys. zł). Podatnik powinien płacić od lutego (pierwsza wpłata za styczeń) do grudnia (wpłata za listopad) comiesięczny ryczałt w wysokości 170 zł (2 tys. zł x 8,5 proc. = 170 zł). Ostania wpłata za grudzień powinna być dokonana w styczniu. W sumie ryczałt wyniesie 2040 zł.

Kosztów nie uwzględnią podatnicy opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wszystko dlatego, że ryczałt płacony jest od przychodu, a nie dochodu (dochód = przychód minus koszty). Kosztów nie uwzględnią też podatnicy, którzy np. wynajmują pokoje turystom w swoich domach i rozliczają się na zasadach karty podatkowej.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak uwzględniać koszty najmu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz:

- Wzór zawiadomienia o rezygnacji z płacenia ryczałtu
- Wzór oświadczenia o wyborze 19-proc. liniowego PIT