statystyki

Jedlak: Nie chcę płacić haraczu jednorękim bandytom

autor: Krzysztof Jedlak20.10.2014, 09:30; Aktualizacja: 20.10.2014, 10:00

Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie – mawiał Kant. To samo mógłby powtórzyć wiceminister finansów Jacek Kapica w kontekście wojny – bo to jest już wojna – w której naprzeciw siebie stanęły dwie armie: celników i jednorękich bandytów.

I ja trzymam jego stronę. Z powodów moralnych właśnie. Nie tylko dlatego, że świat szeroko rozumianego hazardu wygląda często, niestety, tak jak w znakomitym „Kasynie” Martina Scorsese. I nie tylko dlatego, że w życiu wielu graczy czyni spustoszenie jak u tytułowego bohatera „Hazardzisty” z Philipem Seymourem Hoffmanem. Także dlatego, że są dużo lepsze sposoby wydawania pieniędzy i spędzania wolnego czasu niż w towarzystwie automatów do gry. Bez nich można się po prostu obejść. A jeśli ktoś nie może? To winien podzielić argumenty ministerstwa zawarte np. w odpowiedziach na interpelacje poselskie, że poza względami fiskalnymi (ogromna szara strefa w branży, liczne nieprawidłowości przed i po nowelizacji przepisów) są też i te dotyczące ochrony konsumentów oraz zdrowia społecznego. A zgodnie z nimi dostęp do hazardu powinien być limitowany. Szkoda wprawdzie, że nikt o tym nie pomyślał wcześniej, zanim desant jednorękich bandytów opanował cały kraj, i że jak zwykle uczymy się na błędach. Ale tak czy inaczej zgoda – zasada wolności gospodarczej nie jest bezwzględna i są rzeczy ważniejsze od niej.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • natan(2014-10-21 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie chcę płacić haraczu dwurękim b... om za pobieranie abonamentu zwanego przez Tuska haraczem !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane