1 lipca 2015 roku w życie wejdą przepisy, zgodnie z którymi zmianom ulegnie sposób płacenia VAT. Najbardziej odczują to osoby stosujące odwrotne obciążenia w transakcjach, korzystające z ulgi na złe długi i handlujące towarami wrażliwymi.
.
1
Reverse charge mechanism (odwrotne obciążenia w transakcjach) a zmiany w VAT
Pierwszym przepisem, który zmieni się 1 lipca 2015 roku będzie odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych, czyli reverse charge mechanism. VAT w związku z tym prawem zazwyczaj płacą dostawcy i osoby świadczące usługi. Jakie zmiany czekają podatników od 1 lipca? Zmienią się przede wszystkim rozliczenia związane z rozliczeniem podatku od krajowych dostaw. Do tej pory, przepisy o VAT nie objaśniały dokładnie znaczenia rejestracji dla celów VAT nabywców, a podatki w ten sposób rozliczali nie tylko nabywcy zarejestrowani jako podatnicy VAT, ale też podatnicy VAT zwolnieni oraz niezarejestrowani. Latem przepisy obejmą wyłącznie nabywców, którzy są zarejestrowanymi podatnikami VAT czynnymi.
Dziennik Gazeta Prawna
2
Nieściągalne wierzytelności a zmiany w VAT
Drugi z przepisów o nieściągalnych wierzytelnościach, który ulegnie zmianie 1 lipca 2015 roku, jest obowiązek korygowania przez dłużników podatku odliczonego z faktur nieuregulowanych w terminie 150 dni od upływu terminu płatności. Funkcjonujące przed 1 lipca przepisy zmuszały dłużnika w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji do spełnienia takiego obowiązku. Po zmianach w prawie zacznie funkcjonować przepis, zgodnie z którym dłużnik podczas postępowania upadłościowego nie będzie musiał korygować odliczonego VAT.
ShutterStock
3
Towary wrażliwe a zmiany w VAT
Ostatnią kwestią, którą dotkną zmiany w przepisach o VAT, wchodzące w życie 1 lipca 2015 roku są towary wrażliwe. Chodzi o sytuacje, w których dostawa może wyłączyć składanie kwartalnych deklaracji VAT, oraz z powodu których nabywcy mogą odpowiadać solidarnie za zaległości podatkowe dostawców.
Towary wrażliwe to trzy rodzaje produktów:
wyroby stalowe (np. rury przewodowe, okładzinowe i płuczkowe itp.),
paliwa (benzyny silnikowe, oleje napędowe itp.),
złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku.
Na jakie zmiany w tym przypadku należy przygotować się po 1 lipca?
ShutterStock
4
Towary wrażliwe a zmiany w VAT
Po 1 lipca 2015 roku ustawa o VAT będzie wymieniać 21 grup towarów wrażliwych. Przepisy sprecyzują dziewięć nowych kategorii. Z ustawy znikną zapisy o złocie nieobrobionym plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku o próbie 325 tysięcznych lub większej. To ostatnie zostanie objęte procedurą odwrotnego obciążenia.
Od lipca zmieni się także kaucja gwarancyjna. Dla podatników oznacza to przede wszystkim określenie właściwości naczelnika urzędu skarbowego w zakresie kaucji gwarancyjnej w przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego w zakresie rozliczania podatku VAT.
ShutterStock
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama