Jaką stawką podatku VAT objęte są usługi gastronomiczne i cateringowe?
.
1 Wśród produktów spożywczych wymienia się: napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2%, napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napoje bezalkoholowe gazowane i wody mineralne.
ShutterStock
2 Z obniżonej preferencyjnej stawki podatku VAT skorzystać nie można jednak w przypadku sprzedaży tych produktów. W takim przypadku stosowana jest podstawowa stawka podatku VAT, czyli 23 procent. Innymi słowy, usługi cateringowe związane z wyżywieniem są opodatkowane stawką 8 procent, podczas gdy dostawa napojów podlega stawce podstawowej.
ShutterStock
3 W przypadku prowadzenia działalności łączącej obie formy, podatnik zajmujący się tym wystawiając fakturę musi zaznaczyć obie pozycje - gastronomii (8 proc) i dostawy (23 proc).
ShutterStock
4 Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób, a także towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7, lub nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi. (Art. 88)
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję