Reklama

Reklama

Reklama

Rok 2014 w podatkach: zobacz najważniejsze tegoroczne rozstrzygnięcia sądów i TK

Nieodpłatne świadczenia Jedno z najbardziej doniosłych orzeczeń dotyczyło opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. W wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulacje ustawy o PIT w tym zakresie są zgodne z konstytucją. Zarazem jednak wyjaśnił, jak należy je interpretować. Orzekł, że opodatkowane są tylko te świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał on z nich w pełni dobrowolnie), leżą w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść (w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku), a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie. TK odniósł się przy tym wprost do niektórych rodzajów świadczeń. Stwierdził, że nie ma PIT od spotkań integracyjnych ani szkoleniowych, natomiast jest od pakietów medycznych, dopłat do kursów języka obcego i bezpłatnych, zapewnianych przez pracodawcę dojazdów do pracy. W tym drugim przypadku pracownik ma przychód, jeśli pracodawca wykonał świadczenie i dysponował wcześniejszą zgodą pracownika na skorzystanie z niego. Na skutek tego orzeczenia NSA odmówił wydania uchwały w sprawie PIT od imprez integracyjnych (postanowienie z 13 października 2014 r., sygn. akt II FPS 7/14). Uznał, że sprawa jest wystarczająco wyjaśniona. Natomiast w sprawie dojazdów do pracy NSA orzekł, że osoby, którym szef zapewnia bezpłatny transport do zakładu, mają przychód podlegający opodatkowaniu. I to nawet wtedy, gdy brakuje ewidencji wskazującej na to, kto korzystał ze świadczenia (wyrok z 20 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2771/14). Zmieni się to dopiero od 1 stycznia 2015 r. – wejdzie w życie zwolnienie z PIT dla organizowanego przez pracodawcę dowozu do pracy transportem zbiorowym (autobusem, busem).
Nieodpłatne świadczenia Jedno z najbardziej doniosłych orzeczeń dotyczyło opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń dla pracowników. W wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) Trybunał Konstytucyjny uznał, że regulacje ustawy o PIT w tym zakresie są zgodne z konstytucją. Zarazem jednak wyjaśnił, jak należy je interpretować. Orzekł, że opodatkowane są tylko te świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał on z nich w pełni dobrowolnie), leżą w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść (w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku), a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie. TK odniósł się przy tym wprost do niektórych rodzajów świadczeń. Stwierdził, że nie ma PIT od spotkań integracyjnych ani szkoleniowych, natomiast jest od pakietów medycznych, dopłat do kursów języka obcego i bezpłatnych, zapewnianych przez pracodawcę dojazdów do pracy. W tym drugim przypadku pracownik ma przychód, jeśli pracodawca wykonał świadczenie i dysponował wcześniejszą zgodą pracownika na skorzystanie z niego. Na skutek tego orzeczenia NSA odmówił wydania uchwały w sprawie PIT od imprez integracyjnych (postanowienie z 13 października 2014 r., sygn. akt II FPS 7/14). Uznał, że sprawa jest wystarczająco wyjaśniona. Natomiast w sprawie dojazdów do pracy NSA orzekł, że osoby, którym szef zapewnia bezpłatny transport do zakładu, mają przychód podlegający opodatkowaniu. I to nawet wtedy, gdy brakuje ewidencji wskazującej na to, kto korzystał ze świadczenia (wyrok z 20 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2771/14). Zmieni się to dopiero od 1 stycznia 2015 r. – wejdzie w życie zwolnienie z PIT dla organizowanego przez pracodawcę dowozu do pracy transportem zbiorowym (autobusem, busem). / ShutterStock
Kończący się rok obfitował w ważne rozstrzygnięcia zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pozwoliły one zakończyć wiele ciągnących się latami sporów z fiskusem. Nieodpłatne świadczenia dla pracowników, dochody ukryte przed fiskusem i zasady rozliczania strat podatkowych. To najistotniejsze zagadnienia podatkowe, które doczekały się ostatecznych rozstrzygnięć w 2014 r. Przedstawiamy najważniejsze orzeczenia podatkowe mijających 12 miesięcy.

Zaloguj się

  Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej