Wydłużenie okresu rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych do 30 czerwca zakłada rozporządzenie Ministra Finansów, opublikowane w Dzienniku Ustaw – poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenie terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych – podało Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z tym aktem prawnym, przedłużeniu do 30 czerwca 2023 r. podlega ustawowy termin na złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, który zakończył się między 1 grudnia 2022 a 28 lutego 2023 r. (CIT-8, CIT-8AB) oraz na wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu a sumą zapłaconych zaliczek za okres od początku roku.

„Terminy sprawozdawcze wynikające z ustawy o rachunkowości nie zostały przedłużone. W poprzednich latach odbywało się to na podstawie delegacji zawartej w ustawie covidowej i było związane z nasiloną pandemią” – przypomniało MF w komunikacie.

Tym samym terminy sprawozdawcze za 2022 r. upływają 31 marca 2023 r. w przypadku sporządzenia sprawozdania finansowego, 30 czerwca 2023 r. w sprawie zatwierdzenie sprawozdania finansowego oraz 15 lipca 2023 r. w przypadku złożenia sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym.

„Termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego będzie zbieżny z terminem na złożenie zeznania CIT-8. Informacje o podatku zawarte w CIT-8 będą zgodne z danymi w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym” – podał resort. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/